Iva Pekárková: Zašmodrchané nitky světa

1. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Donald Trump a Vladimir Putin | Foto: Fotobanka Profimedia

Iva Pekárková: Zašmodrchané nitky světa

Vzpomínáte ještě na Francise Fukuyamu, amerického politologa, který už v roce 1989, celé měsíce před pádem berlínské zdi, napsal článek s názvem Konec historie? Argumentoval v něm, že by rozpadem Sovětského svazu skončila nejen studená válka, ale i dějiny lidstva. V něčem Fukuyama projevil značnou jasnozřivost: SSSR se skutečně rozpadl, do zemí Sovětského bloku přišla svoboda. 

Letitá bipolární porucha světa byla, jak se aspoň zdálo, vyléčena a spor dvou světových velmocí na nějaký čas ustal.

Čtěte také

V něčem se zatraceně pletl. Stačilo pár let a začalo být jasné, že koncem studené války dějiny nekončí. Brzo se vynořily nové trable a nová centra, z kterých se šířil nepokoj.

A mezi námi, i profláknutá Říše zla, jak se o ní kdysi vyjadřoval prezident Reagan, tedy Sovětský svaz dnes okleštěný o čtrnáct států, zůstala problematická.

Musím ale uznat, že pro Evropana, zejména pokud se o světovou politiku nezajímal, představovalo těch 35 let uplynulých od pádu berlínské zdi relativně klidné období.

Pravda, změny, které nastaly těsně po sametovce, byly nečekané a leckterý obyvatel bývalých satelitních států SSSR měl pocit, že bez vlastního přičinění, a aniž by se hnul z místa, emigroval do zcela jiné země. Na to si ale většina lidí za pár let zvykla a život šel dál.

Čtěte také

Jistě, občas se k nám donesly divné zvěsti, třeba ta, že americké volby ovlivnili ruští hackeři a že Vladimir Putin už podezřele dlouho zastává roli ruského prezidenta. Ale většinou jsme nad tím mávli rukou.

Bůh ví, jak to ve skutečnosti bylo, protestovalo to v nás. Světem dnes bloudí spousta konspiračních teorií.

Před 90 lety tomu nevěřili 

A teď jsme se zničehonic našli v situaci, kterou si ještě před rokem či dvěma nikdo neuměl představit. Pár milionářům se podařilo vmanipulovat svět do singularity, ve které, jak vám řekne každý fyzik, neplatí zákony, a která ho může změnit způsobem, jaký se předvídat prostě nedá.

Čtěte také

Bydlím ve Spojeném království, jedné z nejstabilnějších demokracií světa. Události v USA se mě zatím nijak nedotkly, když nepočítám zoufalství, jaké se mě zmocní pokaždé, když mluvím s kamarády, kteří tam žijí.

Ale děsí mě představa, že by Spojené státy, nejstarší demokracie novověku, mohly přestat existovat, aspoň tak, jak je známe. Pokud se pokus o státní převrat podaří, varují experti, USA by se mohly proměnit v malé autoritářské státy řízené korporacemi.

Iva Pekárková

Ano, zní to neuvěřitelně. Ale stačí si přečíst pár statí o době před 90 lety, kdy se schylovalo ke druhé světové válce, a pochopíte, že tenkrát Hitlerovy sny o Velkoněmecké říši a vyhlazení Židů zněly právě tak neuvěřitelně. Málokdo tušil, k čemu se schyluje.

Mám strach, že se stane něco hrozného. Nitky světa jsou zašmodrchané jako nikdy předtím. A, tak jako před 90 lety, za ně tahají jedinci trpící poruchami osobnosti.

Autorka je spisovatelka, žije v Londýně