Ondřej Neff: Ó, jak jsi šikovný

11. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Barista (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Technicky vzato jsme pořád ještě na začátku roku, a proto se sluší začít pozitivně. Však si vzpomeňte, co se říkávalo, jak na Nový rok, tak po celý rok. Proto vám povím něco o své šikovnosti. Začít ale musím u kávovaru.

Máme doma kávovar. Klasický, vytváří espreso z opravdové mleté kávy, není to takový ten moderní udělátor, do kterého se strkají kapsle. Příprava kávy vyžaduje dosti značnou míru odbornosti a umí s ním zacházet jenom moje žena.

Čtěte také

I stalo se, že byli na návštěvě mladí a že vnouček, ještě ne tříletý chlapeček, kávovar zapnul. Dělá to vždycky, ale tentokrát nebyla v kávovaru voda. Zkrátka, netrvalo dlouho a zhasla elektrika. Ukázalo se, že nevylítly pojistky, jenom spadlo to, čemu se říká proudový chránič. Následoval telefonát panu inženýrovi, který má náš kávovar v gesci. Chránič nešel nahodit a následoval pokus o záchranu aktivací tepelné pojistky. Zde jsem mohl osvědčit svoji šikovnost. Bohužel pokus selhal a rozhodnuto, že kávovar přivezu ve smluvený den k opravě.

Cesta k úspěchům nebude přímá

Čtěte také

Když už tam pojedeš, pravila žena, popros ho, aby vyměnil elektrickou šňůru. Rozumějte, firma dodává přístroj s černou šňůrou, ale žena si přála bílou. V den D jsem si připravil šňůru – uřízl jsem prodlužku, naložil šňůru i kávovar do auta a odvezl k panu gesčnímu inženýrovi.

Ten přístroj rozebral – úplně stejně, jako jsem to dělal já. Obnažil vnitřek jako já a připojil k němu měřáky. Ty nemám a nedovedl bych s nimi zacházet.

To je zajímavé, pravil pan gesční inženýr. Ono tomu nic není!

Čtěte také

Je to moc milý pán, ten náš pan gesční inženýr. Plný pochopení vyslechl můj výklad o vnoučkovi a o tom, že padal proudový chránič a s laskavostí sobě vlastní vyměnil bezvadně funkčnímu kávovaru černou šňůru za bílou a já mohl odjet domů. Čekal jsem projevy uznání a jistě bych se jich dočkal. Vloudila se však chybka. Ukázalo se, že nová, skvěle bílá šňůra je o deset centimetrů kratší a nedosáhne tudíž k zásuvce.

Nezbylo než tu zatracenou mašinu zase rozebrat. Zničil jsem už druhou prodlužku, uřízl kus ne o deset, ale o patnáct centimetrů delší. Namontování je úkon vcelku jednoduchý, jistě bych ho zvládl, avšak jemné prsty mé trpělivé ženy to dokázaly rychleji.

Ondřej Neff

Jaké z toho plyne poslání pro nadcházející rok 2021?

Obdivných výkřiků typu „ó, jak jsi šikovný“ jsem se nedočkal. Nicméně kávovar kávovaří a to je nesporný úspěch. Věřím tedy i v úspěšný rok 2021. Cesta k úspěchům ale nebude přímá a bez klopotných překážek.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio