Ondřej Neff: Čekání na radosti

31. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rok 2021
0:00
/
0:00

Mám obdobné pocity jako před dvaceti lety. Tenkrát oficiálně začínalo 21. století 1. ledna 2001. V pátek 1. ledna 2021 oficiálně začnou 20. léta.

21. století, to je pro autora sci-fi jaksi přirozené časové prostředí. V 21. století se bydlí na Měsíci a auta lítají ve vzduchu a všude pobíhají roboti a říkají „ano, pane“ a „ne, pane“. Moc jsem se na to těšil a docela mě mrzí, že tu 21. století sice je, ale na Měsíci se nebydlí, auta lítají, leda když padají z mostu, a roboti jen šroubují ve fabrikách a nic neříkají.

Čtěte také

Co tedy s těmi dvacátými léty? Tak především, konečně jsou to „cátá léta“. Zatím to byla léta sumárně neurčitá. Po roce 2000 to byla jaksi nultá léta. Pak nastalo další desetiletí a někdo se ho občas pokusil pojmenovat jako desátá léta. Pokusy to ale byly jaksi kostrbaté. Kdežto 20. léta, to je název jednoznačný a oprávněný. Desetiletí má konečně označení, jakousi etiketu.

Navíc je to etiketa sympatická. Ve vzduchu pořád ještě visí jakási historická ozvěna 20. let minulého století. Skončila hnusná válka a málokdo tušil, že bude následovat cosi mnohem hnusnějšího. Vznikly nové státy s obyvatelstvem sršícím optimismem.

Sympatická etiketa

Coco Chanel zakázala ženám korzety a spodničky a zkrátila jim sukně tak, že jim bylo vidět až do kuchyně, jak říkala babička Josefka. Na ulicích začala smrdět auta, Josephine Baker přesvědčovala diváky ve Folies Bergère, že charleston je tanec, a lidi si navykli jihnout a plakat a bát se v biografu. Velice sympatická etiketa.

Čtěte také

Nebudu tady mudrovat, jestli budou takhle sympatická ta naše 20. léta, která v pátek naplno začnou. Jednak to záleží na nás, co s nimi uděláme, jednak ta etiketa vznikne až dávno poté, kdy 20. léta nahradí jiná cátá léta, třicátá, čtyřicátá, s odpuštěním padesátá. Jedno pozitivum ale vidím už dnes a dám ho našim 20. létům do vínku.

Nikde jsem nenarazil na polemiku, jestli 20. léta začala už 1. lednem roku dvacet, nebo roku dvacet jedna. Úředně vzato, samozřejmě že není žádný rok nula. Ta zdánlivá nula patří k předchozímu úseku. Tak to prostě je a basta.

Ondřej Neff

Nicméně pocitově, soukromě a tajně, aby se mi nesmáli, jsem do 20. let počítal už ten rok dvacet dvacet. Moc se nám nevyvedl, tak si popřejme, aby nám ta skutečná nadcházející 20. léta přivedla nějakou novou Coco Chanel a Josephine Baker, zkrátka aby s nimi přišly radosti. Už aby tu byly.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio