Ondřej Neff: Nevšední všednost

12. únor 2024

Marian Kechlibar je výborný komentátor společenského dění a autor literatury faktu. Jeho knižní seriál Zapomenuté příběhy stojí za to sledovat, právě tak jako jeho osobní web.

Naposledy v něm přináší zajímavé informace o vykopávkách v antickém Herculaneu, ano, to je město v sousedství Pompejí, také postižené v roce 1979 výbuchem Vesuvu.

Čtěte také

Je pohřbené pod trojnásob silnější vrstvou než Pompeje, a proto v něm vykopávky pokračují obtížně a pomalu. Nicméně už na začátku výzkumů tu našli objekt zvaný Papyrová vila, papyrová od slova papyrus. Našly se v ní stovky papyrových svitků, ale v dosud zasypané části by jich mohly být tisíce.

Potíž je v tom, že je žhavá láva spálila na uhel. Na scénu přichází moderní technika, referuje Kechlibar. I spálené svitky lze prozářit a prosvítit a analyzovat a pomocí umělé inteligence rekonstruovat text. Zatím se podařilo přečíst pět procent jednoho svitku – a je to, cituji Kechlibara, „nepříliš hluboká filosofická úvaha na téma, že co je vzácné, nemusí být nutně kvalitní“. Tolik úvod, nutně dlouhý k pochopení věci.

Ukryty v popelu

Čtěte také

Na dosah technických poznávacích schopností – rentgeny, skenery, počítače, umělá inteligence – jsou pozůstatky svitkové knihovny staré dva tisíce let. Teď udělejte střih, představte si rok 4024, analogická situace. Dům, tam se najde… co? Detektivky, harlekýnky, štosy ženských časopisů. Historik samozřejmě zajásá. Je to pohled do společenské nálady roku 2024 a je zde námět pro dizertační práci. Chápete, kam mířím?

Odkaz antiky, Platonovy a Aristotelovy spisy,  Aischilova a Sofoklova dramata, to vše bylo dokonce 500 let staré, když tenkrát nad Herkulaneem vybuchl Vesuv. Dodnes ta díla žijí, prošla sítem času. Technicky vzato, prošla díky tomu, že generacím a následným generacím stálo za to díla ručně přepisovat a takto pracně přenášet ze staletí do staletí, až se jich zmocnil knihtisk a dnes už je mají ve spárech informační technologie.

Ondřej Neff

Neberte to prosím tak, že bych se snad přimlouval za zničení svitků z Papyrové vily. Naopak, moc bych si přál, aby se rekonstrukční technologie zdokonalily a poznali jsme obsah všech svitků, které jsou dodnes – sice zuhelnatělé, ale zakonzervované – ukryty v popelu. Promluví k nám všednost. Po dvou tisíciletích bude sama o sobě nevšední.

Autor je vydavatel internetového deníku Neviditelný pes

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.