Ondřej Neff: Humor jako cíl

21. leden 2019

Nepamatuju, že by se někdy záznam ze zasedání britského parlamentu rozletěl po internetu. Stalo se z něho virální video.

Pokud to nevíte, a já to doteď nevěděl, slovo virální je odvozeno od slova virus. Takové virální video se lavinovitě šíří po síti, a šíří se tedy jako virové onemocnění.

On ten britský parlament jedná v těchto dnech o brexitu. Souvislosti s virovým onemocněním jsou na dosah ruky.

Ondřej Neff: Hasič nám stačí

Rvačka

Doba pokročila a mám z toho radost. Radost je o to větší, že ji mohu zvěstovat na začátku nového roku, ano, v druhém mém povídání v roce 2019.

Celá ta záležitost kolem brexitu mi připadá jako nějaké onemocnění, jako kdyby nějaký virus napadl lidské mozky. Moc bych si přál, aby to všechno nějak přešlo jako když přejde zlá horečka, ale to je přání zjevně nesplnitelné.

Zpátky k tomu virálnímu videu. Zachycuje předsedu dolní sněmovny Johna Bercowa při výkonu funkce speakera při tom zasedání, kdy vláda dostala největší výprask v dějinách této ctihodné instituce.

Meta vzdálená a nedosažitelná

Poslanci hodili na hlavu premiérce Therese Mayové návrh smlouvy s Evropskou unií. Bylo to hodně bouřlivé zasedání a John Bercow využil v plné míře svého hlasového fondu, aby držel rozvášněné poslance na uzdě. Jeho zvolání order bylo mohutné až ochromující.

Ondřej Neff: Ekologická stopa

Solární panely

První týden nového roku máme za sebou. Když tak uvažuju, co mi motalo v uplynulém roce hlavu a čeho se nezbavím ani letos, pak to asi bylo životní prostředí.

Dovedu si představit, že by přivedlo ke klidu i tlupu vzájemně rozzuřených býků. Nastoupil by John Bercow, zařval by order a býci by se přestali trkat a nadále by se popásali jako ovečky.

Ve funkci speakera je už deset let a má pověst zlého muže. Neukázněné poslance dovede i vybízet k domácímu úkolu napsat stokrát Budu mlčet. Zlý muž uprostřed politické bouře, chtělo by se říct.

Když si ale pustíte ta virální videa ze zasedání parlamentu, hned si všimnete, že se ten zlý muž usmívá. Má přívětivé oči a nabádá ke klidu vtipem. Práská nad hlavou slovním bičem, ale na špice biče má humor. Uprostřed vřavy nabádá k zenové meditaci a oči se mu při tom smějí.

Ondřej Neff

I to je pohled do britského parlamentarismu. My stoupenci zastupitelské demokracie k němu vzhlížíme jako ke kolébce nebo dokonce prototypu. Je to meta vzdálená, možná nedosažitelná. Ale ten humor, to by měl být bod, k němuž bychom měli důsledně směřovat. První mluvčí parlamentu se v Anglii ujal funkce v roce 1258. Takže máme na učení ještě dost a dost času.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.