Ondřej Neff: Hasič nám stačí

14. leden 2019

Doba pokročila a mám z toho radost. Radost je o to větší, že ji mohu zvěstovat na začátku nového roku, ano, v druhém mém povídání v roce 2019.

Pokrok doby mám jaksi v referátu. Jako spisovatel nepíšu o ničem jiném než o pokroku doby a tudíž se asi nikdo nebude mé radosti příliš divit.

Ondřej Neff: Ekologická stopa

Solární panely

První týden nového roku máme za sebou. Když tak uvažuju, co mi motalo v uplynulém roce hlavu a čeho se nezbavím ani letos, pak to asi bylo životní prostředí.

Pokrok nejlépe vynikne ve srovnání s minulostí. Budu konkrétní. Jistě znáte velebnou českou píseň, takřka chorál, který začíná slokou Padla facka padla na sále, kdo měl ruce, ten se pral.

Tento hymnus reflektuje jev v českých a jistě i moravských a slezských zemí častý, reflektuje hospodskou rvačku. My se u nás fackujeme, vysvětluje komisař Ledvina americkému detektivovi Nickovi Carterovi ve filmu Adéla ještě nevečeřela.

Z literatury víme, jak veselo bylo v tomto ohledu například v Praze u Banzetů. A kdo si výjev nedokázal představit, toho musíme odkázat na obraz Josefa Lady prostě nazvaný Vesnická rvačka.

Je tam všechno – rváči, babky modlilky schované pod kůrem, na něm vyhrává muzika, zprava zasahuje ponocný halapartnou, zleva vstupuje oknem hasič. Ovšem ústřední postavou je hostinský s bejkovcem v ruce, rudý vztekem, připravený k zásahu.

V čem ten pokrok?

Ondřej Neff: Splněné přání

Patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová protestuje před švédským parlamentem proti změně klimatu.

V polských Katovicích se konala světová konference o klimatu. To je náramná událost, taková světová konference o klimatu.

Až dosud bylo reflexí podobných událostí umění, jmenovali jsme zpěv, literaturu, film i umění výtvarné. V uplynulém týdnu se rvačka v hotelu stala předmětem zpravodajství tradičního i datového a rvačka na pracovišti dokonce i televizního.

Dá se čekat, že brzy budeme mít rvačky v přímém přenosu. Divák bude sledovat facky uštědřené u Banzetů a v případě zájmu si bude moci podívanou zaznamenat na nějaké médium, na disk nebo na kartu.

Teď stojím jako na rozcestí, zda pokračovat v cestě za úsměvem anebo přejít k moralitě. Ta druhá cesta je snazší a tíhnu k ní přirozeně, jelikož mi ten zájem o okrajové vylomeniny připadá pitomý a v ukazováku pravé ruky mi cuká, abych ho varovně a karatelsky vztyčil a hrozil: vy blbá média, příliš snadno podléháte svodům a zabýváte se hloupostmi!

Ondřej Neff

Zatnu ale zuby, kárat média nebudu, už proto že jsem taky médium, a dokud je začátek roku, aspoň popřeju, aby bylo méně rvaček, hospodských i politických. Aby nás nemusel krotit hospodský s bejkovcem a aby na nás stačil hasič s hadicí na skropení horkých hlav.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.