Ondřej Neff: Fantom od Karlova mostu

5. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Graffiti na pilíři Karlova mostu
0:00
/
0:00

Politikové se odebrali na dovolenou a už hrozilo nebezpečí, že se ze zpravodajství vytratí groteska. Nevytratila! Postaral se o to Fantom od Karlova mostu. 

Pro pořádek stručně zopakuji, o co jde. Dva turisté namalovali na malostranský pilíř Karlova mostu pětimetrovou nasprejovanou čmáranici.

Muž, který tvrdí, že smyl graffiti z Karlova mostu

Mimochodem, že odbočuji, v podobných případech trpce lituji, že byly zrušeny tělesné tresty. Na co peněžité tresty, na co vypovězení ze země. Pětadvacet rákoskou a bylo by po malování. Doslova vymalováno na plátno, kterému by taková malba slušela. Ale to možné není, jelikož jsme humánní společnost. Zpátky k věci. Sprejeři namalovali, byli polapeni, zavoláni odborníci.

Než dokončili analýzy a stanovili postup a předložili náklady, někdo v noci pětimetrové graffiti z pilíře umyl. Bylo z toho ohromné haló. Veřejnost Fantomovi fandila a vybízela ho, aby po prvním úspěchu skočil na dálnici D1 a dal ji do pořádku. Mohl by začít zrovna u Humpolce.

Byla z toho tedy legrace a už se zdálo, že vše utichne. Ono to ale má vývoj. Fantom ztratil anonymitu. Přihlásil se na policii, jmenuje se Miloslav Černý. Není to žádný amatér. Odstraňováním graffiti se profesionálně zabývá. Do graffiti na Karlově mostě se pustil z obavy, že barva zatvrdne a pak už dolů půjde mnohem hůř. Památkáři se brání. Cítíte, jak atmosféra houstne a temperatura stoupá?

Groteska nabývá na rozměrech

Do věci se vložil pražský primátor Zdeněk Hřib. Prosadila ho do čela strana, která v Praze nevyhrála a zatím si srdce Pražanů nezískal. Fantom mu přistál na dlani jako na zavolanou. Pochválil ho za to, že se do věci po pirátsku pustil sám. Groteska nabývá na rozměrech. Veřejnost se baví.

Ondřej Neff

Groteskní je podívaná na oficiální mistry oboru, legrační je pohled na primátora, jak se veze na popularitě někoho jiného. Sám Fantom pan Černý prohlašuje, že nechtěl nikoho zesměšnit. Ale stalo se a dobře se to stalo. Pobavili jsme se a graffiti z mostu zmizelo.

Nebylo by tedy možné najmout osvědčeného pana Černého? Práce by měl po Praze víc než dost. Ale to asi možné nebude, stejně jako není možné vylískat sprejery rákoskou. Překážkou angažmá pana Černého asi nebude nedostatek odbornosti.

Tu má. Potíž je asi v tom, že kromě primátora teď nebude mít na magistrátě moc kamarádů. Tuším, že si to už uvědomuje. A odhaduju, že by příště nehnul prstem, ani kdyby někdo na katedrálu svatého Víta nasprejoval desetimetrové červené trenýrky.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Související