Ondřej Neff: Voda a dynamit

22. červenec 2019

Život dovede připravit opravdu groteskní paradoxy. Příklad z minulého týdne: začalo se snad dokonce vážně mluvit o tom, že se ochrana vody má zakotvit v ústavě.

Ondřej Neff: Staré bomby smrdí

Výfuk, auto, výfukové plyny, znečištění

Historicky vůbec první příspěvek do mého Neviditelného psa napsal před 23 lety Čechoaustralan George Švehla. Článek se jmenoval Staré bomby smrdí. 

Já bych si tedy myslel, že by bylo lepší vodu chránit než ji ukotvovat v ústavě, ale budiž. No a skoro v týž den se nechal premiér Andrej Babiš vypískat ve městě Jílovém, když tam přijel chválit šílený projekt dálnice D3 na České Budějovice.

Město Jílové  leží v Posázaví. To je jedna z posledních oblastí skoro panenské přírody v Čechách. Ta druhá, to jsou Brdy. Armáda komunistického státu značnou část Brd zabrala jako vojenský újezd a bylo vymalováno. Chvála bohu, že se to stalo, je to snad jediné hodnotné dědictví, co po minulém režimu zbylo.

Proč zůstalo Posázaví?

To je tak terénně členité a pro průmysl a tudíž pro zničení nepřístupné, že civilizace raději šla ničit jinam. Teď tudy má vést dálnice se všemi doprovodnými jevy jako jsou pumpy a sklady.

Ondřej Neff: Vinnetou na indexu?

Pierre Brice a Lex Barker ve filmu Vinnetou - Rudý gentleman

Hodně jsem brečel, bylo mi 10, 11 let, když Poslední výstřel skolil rudého gentlemana Vinnetoua. Knihu jsem pak zaklapl, bylo to dnes klasické vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana.

Když lidi v Jílovém na Babiše pískali, bránil se, že za to nemůže. O trase dálnice D3 přes dosud nedotčenou přírodní oblast rozhodla vláda před 20 lety. Už tenkrát jsem se divil, proč tak rozhodla.

Nejsem stoupenec konspiračních teorií. Nicméně jiné vysvětlení než konspirační mě nenapadlo. Vybrali to proto, že je to stavebně nejobtížnější úsek. Proto bude nejdražší a bude na něj věnovaná největší hromada peněz, ze které se toho nejvíc urve.

O to by nic. Prý se za pět let začne stavět a dokončit se to má… to je jedno, s jakou cifrou přijdou. Nejsou schopni postavit a dokončit žádnou dálnici. Spoj mezi Brnem a Prahou prakticky zrušili, dálnici D1 nemá smysl používat.

Tak hodně to bije do očí, že se neodvážili zvýšit cenu za dálniční známku. Nejsou schopni dostavět Pražský okruh. O dokončení okruhu kolem Plzně se už nemluví. Dálnice D35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí s návazností na Ostravu a do Polska se nehýbe z místa. Dálnici D6 statečně budují 40 let.

Ondřej Neff

To je aktuální realita. Do té vstoupí se svými bagry a dynamity a zničí zázrakem uchovanou přírodní oblast v Posázaví. Nepostaví nic, dálnice se u nás stavět jak vidno nedají. Jen to zničí.

Až budou schvalovat tu ochranu vody v ústavě, ať si zavřou okna, aby je ty výbuchy dynamitu nerušily. Zatím se ale ještě ty díry pro dynamit nevrtají. Zatím je pořád ještě možné tomu nesmyslu zabránit. Udělejme to.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio