Ondřej Neff: Cesta do minulosti

6. květen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josip Broz Tito
0:00
/
0:00

Jak rychle se dá omládnout! Co – omládnout: rovnou se vrátit do dětství. Vyplula z hlubin internetu karikatura, veselý politický obrázek, jeho původ je v New York Times.

Před bezmála třiceti lety jsem byl na návštěvě v jejich redakci, cítil jsem se tam jako v chrámu, vyjukaný návštěvníček zpoza železné opony, který byl do té doby nejdál v Polsku. Tak tedy New York Times, člen klubu nejprestižnějších z prestižních.

Ondřej Neff: Kontejnery s odpadem a oživení v sále

Filipínský prezident Rodrigo Duterte

Válkou pohrozil Kanadě filipínský prezident Rodrigo Duterte. Rozzlobilo ho, že jistá kanadská firma vyvezla na Filipíny sto námořních kontejnerů s odpadem.

Teď k tomu veselému obrázku, co mě vrátil do dětství. Byl na něm namalován prezident Trump a na šňůře vedl psa, jezevčíka. Ten jezevčík měl hlavu Benjamina Netanjahua a aby nebylo mýlky, pes měl na sobě známku, jakou jinou než ve tvaru Davidovy hvězdy. Znáte ji z fotek, Němci ji zavedli ve sféře svého vlivu, všichni Židé ji museli mít přišitou na oblečení.

No ovšem, to je moje dětství! S tím rozdílem, že americký prezident se nejmenoval Trump ale Truman, dokonce i první tři písmena ve jménu sedí. Pes nebyl jezevčík, ale něco jako boxer a ta lidská hlava, to nebyl Netanjahu, ale jugoslávský maršál Tito. Však taky byl obdařen přízviskem krvavý pes Tito. Ani ta psí známka mu nescházela, byl na ní vykreslený dolar.

Vyjádření postoje

Vrátil jsem se do dětství, ale radost z toho jsem neměl žádnou. Nehrozí nebezpečí, že bych se v dohledné době podíval do redakce New York Times, ale i kdyby se to stalo, asi bych se v ní necítil jako v chrámu. Asi bych se rozhlížel a říkal si, který pak z těch vzdělaných inteligentních nadaných lidí přišel na tu neotřelou metaforu?

Ondřej Neff: Jeden velký sen

Černá díra, dosud známá spíše z ilustrací, je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo

Dvě vědecké a technické události mě minulý týden… jak to říct? Zaujaly, to je slabé slovo.

A kdybych se s původcem té kresby nakrásně potkal, musel bych mu říct, že mi jeho metafora vůbec nepřipadá trefná. On ten Benjamin Netanjahu podobně jako před víc než půlstoletím maršál Tito nemá psí povahu ani za mák.

Maršál Tito se postavil nejdřív Hitlerovi a poté Stalinovi, tomu v době, kdy intelektuální levice vrtěla před Stalinem po psím způsobu svými oháňkami. A ten Netanjahu? Jeho národ vzdoruje ve svém státu hrozbě genocidy přes 70 let. Není na žádném vodítku.

Ondřej Neff

Pokud se mu obrázek dostal do ruky, asi se mu nezasmál. Nejspíš si uvědomil, že je to vyjádření postoje a že ten postoj tu genocidu přivolává.

Ještě že psí povahu nemá. Jakou asi má povahu ten, kdo to namaloval? Bezpochyby ho za to někdo pochválil, i po hlavě pohladil. Proč jinak by to kreslil?

autor: Ondřej Neff
Spustit audio