Ondřej Neff: Cesta do minulosti

6. květen 2019

Jak rychle se dá omládnout! Co – omládnout: rovnou se vrátit do dětství. Vyplula z hlubin internetu karikatura, veselý politický obrázek, jeho původ je v New York Times.

Před bezmála třiceti lety jsem byl na návštěvě v jejich redakci, cítil jsem se tam jako v chrámu, vyjukaný návštěvníček zpoza železné opony, který byl do té doby nejdál v Polsku. Tak tedy New York Times, člen klubu nejprestižnějších z prestižních.

Teď k tomu veselému obrázku, co mě vrátil do dětství. Byl na něm namalován prezident Trump a na šňůře vedl psa, jezevčíka. Ten jezevčík měl hlavu Benjamina Netanjahua a aby nebylo mýlky, pes měl na sobě známku, jakou jinou než ve tvaru Davidovy hvězdy. Znáte ji z fotek, Němci ji zavedli ve sféře svého vlivu, všichni Židé ji museli mít přišitou na oblečení.

No ovšem, to je moje dětství! S tím rozdílem, že americký prezident se nejmenoval Trump ale Truman, dokonce i první tři písmena ve jménu sedí. Pes nebyl jezevčík, ale něco jako boxer a ta lidská hlava, to nebyl Netanjahu, ale jugoslávský maršál Tito. Však taky byl obdařen přízviskem krvavý pes Tito. Ani ta psí známka mu nescházela, byl na ní vykreslený dolar.

Vyjádření postoje

Vrátil jsem se do dětství, ale radost z toho jsem neměl žádnou. Nehrozí nebezpečí, že bych se v dohledné době podíval do redakce New York Times, ale i kdyby se to stalo, asi bych se v ní necítil jako v chrámu. Asi bych se rozhlížel a říkal si, který pak z těch vzdělaných inteligentních nadaných lidí přišel na tu neotřelou metaforu?

A kdybych se s původcem té kresby nakrásně potkal, musel bych mu říct, že mi jeho metafora vůbec nepřipadá trefná. On ten Benjamin Netanjahu podobně jako před víc než půlstoletím maršál Tito nemá psí povahu ani za mák.

Maršál Tito se postavil nejdřív Hitlerovi a poté Stalinovi, tomu v době, kdy intelektuální levice vrtěla před Stalinem po psím způsobu svými oháňkami. A ten Netanjahu? Jeho národ vzdoruje ve svém státu hrozbě genocidy přes 70 let. Není na žádném vodítku.

Ondřej Neff

Pokud se mu obrázek dostal do ruky, asi se mu nezasmál. Nejspíš si uvědomil, že je to vyjádření postoje a že ten postoj tu genocidu přivolává.

Ještě že psí povahu nemá. Jakou asi má povahu ten, kdo to namaloval? Bezpochyby ho za to někdo pochválil, i po hlavě pohladil. Proč jinak by to kreslil?

autor: Ondřej Neff
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.