Ondřej Neff: Kontejnery s odpadem a oživení v sále

29. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Filipínský prezident Rodrigo Duterte

Válkou pohrozil Kanadě filipínský prezident Rodrigo Duterte. Rozzlobilo ho, že jistá kanadská firma vyvezla na Filipíny sto námořních kontejnerů s odpadem.

Měl to být tříděný plastový odpad, vyklubal se z toho odpad obyčejný a firma se nemá k tomu, aby odvezla kontejnery zpátky. Ty zůstávají v přístavu v Manile a čekají, co se s nimi stane.

Ondřej Neff: Jeden velký sen

Černá díra, dosud známá spíše z ilustrací, je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo

Dvě vědecké a technické události mě minulý týden… jak to říct? Zaujaly, to je slabé slovo.

Duterteho hrozba Kanadě vyvolala oživení v sále. On už je ten Duterte takový. Byl jsem v Manile krátce před tím, než ho zvolili. Na ulici jsem potkal jednoho Duterteho voliče: měl volební čepici a taky tričko potištěné aktivistickými výkřiky. Lidi se na něho dívali dílem útrpně, dílem s úsměškem. Zase jeden podivín, který chce volit toho šílence.

Vždyť bylo o Dutertem známo, jaký je magor a jeho záměr vystřílet drogovou mafii každému připadal jako naprosto šílený. No a vida, lidi ho zvolili, stal se prezidentem a nechá střílet drogovou mafii. 

Je to takový jihovýchodní Donald Trump. Což neznamená, že vyvézt sto kontejnerů s odpadem na Filipíny není naprosté a trestuhodné svinstvo.

Krásná bílá voňavá mašina

Duterteho gesto vypadá komicky a pamětníkům připomene filmovou komedii Myš, která řvala o státečku, který vyhlásil válku Spojeným státům. Přes všechnu komičnost je věc v jádře víc než vážná. My tady doma pečlivě třídíme odpad, máme kontejnery modré, zelené a žluté.

Ondřej Neff: Příležitost pro Krtečka

Americký kosmonaut Andrew Feustel v roce 2011 ve Zlíně

V těchto dnech pobývá v naší zemi americký astronaut Andrew Feustel. Možná, že jeho jméno moc neřekne mnohým posluchačům, neřekne, dokud nedodám podstatný detail.

V Koreji, rozumějte jižní, mají kontejnerů ne méně než sedm. Co se děje s odpadem v Koreji nevím, ale čtu, kde končí ten náš: vozí se přes půlku zeměkoule na východ. Končíval v Číně, ta ho už nechce, našlo se umístění ve Vietnamu a ten už se taky ošívá.

Duterteho silácké gesto má ten pozitivní efekt, že na problém upozornilo. Jako odvěký technooptimista jsem přesvědčený, že má konkrétní technické řešení. Musí ho mít. Rád bych viděl konkrétní kroky. Jaké?

Teď jsem dostal sám sebe do úzkých. Ideálně bych viděl nějakou krásnou bílou voňavou mašinu, která by do sebe vstřebávala odpad a z druhé strany by se z ní sypalo něco užitečného, co by se dalo použít k bohulibému účelu.

Ondřej Neff

Jenže, hned jak to po sobě čtu, vidím ty obtíže. Ta mašina by musela někde stát. V tu ránu by byly protesty a demonstrace a soudní spory a aktivisté by se přivazovali za nosy pomocí řetězů.

Kdepak. Nebude žádná mašina. Bude jen odpad. A Duterte vyhlašující válku Kanadě.

autor: Ondřej Neff
Spustit audio