Ondřej Neff: Jeden velký sen
Dvě vědecké a technické události mě minulý týden… jak to říct? Zaujaly, to je slabé slovo.
Začnu tou úspěšnou. Společným úsilím vědců a techniků kolem osmi pozemních rádiových teleskopů a svou superpočítačů se podařilo shromáždit data a vytvořit obraz černé díry v galaxii Messier 87. Všechno, co je s touto událostí spojeno, je v oblasti superlativů.
Ondřej Neff: Glosa aprílová
Je prvního dubna a slušelo by se šprýmovati. To se dělalo i dřív. Tak třeba se kdysi povedl milý šprým v Mladé frontě, když tam vyšel článek i s fotkou.
Zmíněný galaktický útvar je od nás daleko 55 milionů let. Když se dalo záření zachycené radioteleskopy na cestu, dinosauři už měli u nás po sezóně, ale prapředek člověka, to byl nějaký pulec schovaný kdesi pod kamenem.
A to, co vypočítal Albert Einstein a sám tomu moc nevěřil, tedy ohyb světla a prostoru kolem hmoty, to je tady na fotce. Je to úspěch lidstva? Ne. Je to úspěch konkrétních lidí a konkrétních institucí a jim náleží obdiv a úcta.
Izraelská sonda Berešit měla v pátek měkce dosednout na povrch Měsíce. 170 metrů ji dělilo od úspěchu, ale bylo to jako s Hančem a Vrbatou, když zahynuli skoro na dosah horské chaty.
Berešit se rozbila, sen trvá
Sledoval jsem závěrečnou fázi letu v přímém přenosu. V jednu chvíli to už vypadalo dobře, viděli jsme i záběr izraelské vlajky a nápis Malá země, velké sny. Záběry ukazovaly řídící středisko. Vážné klidné tváře lidí u obrazovek.
Ondřej Neff: Příležitost pro Krtečka
V těchto dnech pobývá v naší zemi americký astronaut Andrew Feustel. Možná, že jeho jméno moc neřekne mnohým posluchačům, neřekne, dokud nedodám podstatný detail.
Byly vážné a klidné, dokud to vypadalo na triumf a nic se v nich nezměnilo ani po té osudné vteřině ztráty spojení. Berešit se rozbila, malá země a velké sny zůstaly. Nepochybuji, že Izrael vypustí sondu znovu a i kdyby se měla i napodruhé rozbít o měsíční skály, jednou se to podaří.
Byl to můj druhý přímý přenos z lunárního přistání. Ten první byl v devětašedesátém, před 50 lety přistáli Američané v Apollu. 60. léta byla plná zoufalých neúspěchů, americké rakety řachaly jak prskavky. Velká země ale měla tehdy ještě velké sny a nakonec ten malý krok člověka vykonala a velkoryse ho prohlásila za krok lidstva.
O to tady jde především, o ty sny. Amerika, Čína a Rusko, to jsou světové mocnosti. Izrael, až se to podaří, bude čtvrtá země, která na povrchu Měsíce přistane. A co je to fantastické pro mne, celoživotního fanouška kosmického úsilí – je to soukromý podnik. Do vesmíru vynesla sondu soukromá raketa a také Berešit je částečně soukromý podnik organizace Space IL. Berešit se rozbila, ale sen, ten trvá dál.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.