Ondřej Neff: Glosa aprílová

1. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podle deníku Daily Telegraph tkví tajemství dobrého aprílového gagu v tom, že musí jít o žert dostatečně velký na to, aby šokoval, ale ne příliš nápadný na to, aby se předem prozradil
0:00
/
0:00

Je prvního dubna a slušelo by se šprýmovati. To se dělalo i dřív. Tak třeba se kdysi povedl milý šprým v Mladé frontě, když tam vyšel článek i s fotkou.

Psalo se v něm, že rozhledna na pražském Petříně byla už sežraná rezem a že ve Vítkovicích vyrobili novou a že tu starou odřízli od základů a vyměnili za novou pomocí obří vzducholodi. Na té fotce byl zepelín s podvěšenou rozhlednou.

Ondřej Neff: Co je štěstí?

Po věži od roku 2000 šplhá 10 laminátových mimin Davida Černého

Každoročně zveřejňovaná statistika světového štěstí vždy vyvolá oživení v sále. Je to pěkný námět k rozumování a využiju ho také.

Jedna paní pak napsala do redakce, jakou že má smůlu, že 45 let bydlí v domě na nábřeží a rozhlednu má na očích a pořád kouká z okna a zrovna když rozhlednu zepelínem vyměňují, takovou podívanou minula.

Dnešního posluchače či diváka či čtenáře je těžké aprílem dostat. Rozhodně ne v politice. Od té doby, kdy David Rath kandidoval v Litoměřicích do Senátu a komunista Vojtěch Filip diktuje vládě agendu a sděluje světu, že invazi v roce 1968 nepodnikli Rusové, nýbrž Ukrajinci, co absurdnějšího a grotesknějšího chcete vymyslet, aby se lidi nejdřív chytili za nos a pak se smáli podařenému žertu?

Magnetofon

Ondřej Neff: Neomluvenka

Předsedkyně CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová

Zastavím se u dobré zprávy z uplynulých dnů. A že bylo těžké v té záplavě špatných a vůbec nejhorších zpráv něco pozitivního najít!

Není to zdaleka jen naše specifikum. Řečeno dnešním slovníkem, generátor megaabsurdit je britský parlament, který neschválí smlouvu o vystoupení země z Evropské unie a zároveň neschválí tvrdý brexit a souběžně neschválí žádný další návrh, jak by se ta věc měla provést.

Šprýmaři jsou i naši němečtí sousedé, kteří zahájili éru elektromobility zrušením elektráren, statečně jim sekundují Francouzi. Jejich prezident vymýšlí nápady na spásu kontinentu a jeho vlastní země je v rozkladu a proti rozzuřeným občanům je nasazena armáda. Italové zase bojují proti zadlužení plošným zvýšením výdajů. Proti takovému ohňostroji nápadů je těžké se prosadit nějakým zepelínem s podvěšenou rozhlednou.

Ondřej Neff

Neměl bych se ale vzdávat. Naděje umírá poslední a snaha nese ovoce. Když si dám práci, nějaký aprílový žertík možná vymyslím, ale musím si pospíšit. Jak jistě tušíte, nesedím ve studiu, ale posílám do rádia příspěvky natočené na magnetofonu. Bohužel mě rozhlas vybavil magnetofonem starého typu, který se natáčí klikou jako gramofon a jak tak koukám, po – ma – lič – ku  mi – do – chá – zí – péro… Apríl! Mám magnetofon na baterky!

autor: Ondřej Neff
Spustit audio