Odzbrojení Ruska? To spíš věřím, že bude jaderně ozbrojené Polsko, odpovídá bývalý premiér Topolánek

14. prosinec 2022

„Volodymyr Zelenskyj říká to, co od něj chce slyšet ukrajinský lid,“ komentuje válku bývalý premiér Mirek Topolánek. „Nechci nic predikovat, ale pokud bude Ukrajina v původních hranicích bez Krymu, bude to obrovský úspěch. Protože o Krym přišla už v roce 2014 a my jsme k tomu víceméně mlčeli. Dnes je nejen ruskojazyčný, jako byl vždy, ale i ruským lénem a bude velmi složité dostat Putina při jednání do situace, že by obětoval i Krym.“

„Když se podaří dostat Ukrajinu do původních hranic včetně separatistické Luhanské a Doněcké republiky, bude i toto velmi složité vyjednávání. Ale tak daleko nejsme,“ dodává v Osobnosti Plus.

Vůle k podpoře Ukrajiny bude slábnout.
Mirek Topolánek

„Válka se může vléct, může trvat – nechci říkat léta – a vůle k podpoře Ukrajiny bude slábnout, a to jak v Evropě, tak ve Spojených státech amerických. Může se stát, že Zelenskyj nebude schopen válku vyhrát v té míře, aby vyjednávání a nějaké mírové uspořádání a poválečné aranžmá území bylo ku prospěchu Ukrajiny,“ uvažuje Topolánek.

Čtěte také

„Má dlouhodobá obava, kterou sem tam někde veřejně ventiluji, je, že evropský appeasement a malá vůle k obraně je natolik prorostlá evropskými elitami, že vůle k pomoci – a speciálně k vojenské pomoci – bude slábnout. A je to zřetelně vidět čím dále od Kyjeva nebo od Prahy,“ míní.

Ty země, kterých se stejně dramaticky jako u nás energetická krize netýká, totiž budou mít podle Topolánka stále větší potřebu s Vladimirem Putinem vyjednávat.

Dramatická otočka německé zahraniční i obchodní politiky ovlivní i EU.
Mirek Topolánek

„Už to vidíme na přístupu nejen Olafa Scholze, ale především Emmanuela Macrona, kteří mají stále tendenci něco Putinovi garantovat a permanentně s ním vyjednávat. Bylo by to chvályhodné, pokud by to bylo dohodnuto v rámci EU.“

Čtěte také

Důležité ale je, že Německo se opravdu chce zbavit ruské závislosti.

„Minimálně krátkodobě bude tato dramatická otočka německé zahraniční i obchodní politiky ovlivňovat i jejich postoj k evropskému společnému hlasu.“

„I my z Ruska importujeme plyn, ropu, vlastně celou Mendělejevovu tabulku a další suroviny. To znamená, že změna paradigmatu bude znamenat změnu dodavatelských struktur. To ale v souvislosti s přetrháním dodavatelských řetězců znamená i obrovský problém pro každou ekonomiku. Navíc je to na léta, vidím to tak na 10 15 let,“ odhaduje.

My z Ruska importujeme plyn, ropu, vlastně celou Mendělejevovu tabulku.
Mirek Topolánek

Jaké bude po válce samotné Rusko?

„Popsal bych několik scénářů, které budou podstatně horší, než co je teď. Musíme věřit, že případné mírové uspořádání bude alespoň střednědobě stabilní. A že v Rusku dojde k nějakým změnám. Protože mít souseda, který je sudem s prachem, je dlouhodobě riskantní,“ odpovídá.

Čtěte také

„Po válce se zřejmě budeme snažit o navázání nových vztahů, ale Rusko, pokud by nemělo jadernou zbraň, je fakticky obr na hliněných nohou. Je to nevýkonná, docela chudá ekonomika. A pokud chceme pomáhat Ukrajině, tak jen pokud bude ochotno k nějakým reformám. Ale budeme s ním muset vyjednávat jako s každým jiným.“

To, že by se Rusové snad někdy vzdali svých jaderných zbraní, považuje za iluzi. „To spíš věřím, že bude jaderně ozbrojené Polsko, než že by se Rusko odzbrojilo,“ komentuje.

Po válce podle něj dojde k uvědomění si, že s Ruskem už není možno „kolaborovat“ a přivírat oči nad děním uvnitř země.

Představa, že my budeme v bezpečném prostředí a za hranicemi lvi, je mylná.
Mirek Topolánek

„A to jen proto, že jsme na nich energeticky závislí. Obezřetnost už bude daleko větší… Myslím, že se nevrátíme do stejné řeky, protože není možné pokračovat v tom, co tady dekády fungovalo.“  

Na druhou stranu „představa, že my tady budeme v nějakém bezpečném, ekonomicky docela komfortním prostředí a za hranicemi budou lvi, je naprosto mylná.“

Čtěte také

„Samozřejmě nevím, jakým způsobem a jak rychle se budou standardizovat vztahy s Ruskem, ale i Ukrajina bude muset pochopit, že ji není možné implementovat, dát ji vizi vstupu do EU nebo do NATO a tvářit se, že Rusko neexistuje.“

„Ale to zásadní, co se změní i pro nás, bude uvědomění si, že když zavřeme oči, tak ten problém nezmizí. Uvědomění si reality, která byla dlouho potlačována. Také to znamená víc peněz na zbrojení a samozřejmě snahu nebýt stoprocentně závislí na Rusku. To neznamená, že už k nám ruský plyn a ropa nikdy nepoteče, ale vždy už budeme muset mít stoprocentní zálohu. To bude ale zvyšovat náklady a ceny,“ uzavírá Mirek Topolánek.

Jak vidí současnou vládu Petra Fialy a co by dělal jinak? A proč se rozhodl kandidovat na prezidenta Svazu průmyslu a obchodu? Poslechněte si v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související