Svět už nikdy nebude stejný i proto, že si Putin začal hrát na Ivana Hrozného, myslí si bývalý politický poradce a publicista Havlík
„Musíme vnímat i signály mimo Ukrajinu – například telefonát Joea Bidena s prezidentem Volodymyrem Zelenským,“ komentuje poslední vývoj války na Ukrajině Petr Havlík, spoluzakladatel ODS, bývalý politický poradce a dnes podnikatel v oboru investičního poradenství a publicista. „Svět už je tím sporem vyčerpaný – stálo nás to hodně pozornosti, energie, peněz a s tím související doprovodné jevy jako inflace či ceny energií.“
V pořadu Osobnost Plus Havlík pokračuje tezí, podle které se svět změnil. „Svět se pohnul a už nikdy nebude stejný jako předtím. Samozřejmě, že k tomu přispěl i Vladimir Putin a jeho agresivní způsob politiky, který mu nevyšel a vrátil Rusko o nějakých 50, možná sto let nazpátek.“
Rusové jsou potomci carismu.
Petr Havlík
Rusové jsou proti Západu o jednu civilizační fázi pozadu. „Nikdy nezažili nějaké dlouhodobé období plnohodnotné demokratické společnosti. Rusové jsou potomci carismu a Putin si začal hrát na Ivana Hrozného – a to má své důsledky.“
Čtěte také
„Ukrajinský příběh teď už není jen o Ukrajině. Je o tom, jak se k tomu postaví svět. Podle mého už teď vzniká něco, co by se dalo parafrázovat jako Marshallův plán pro Ukrajinu, což si uvědomují jen někteří… Každý spor musí skončit nějakou pragmatickou dohodou.“
„A na světě jsou už jen dvě země, které jsou silnou váhou první kategorie – a Evropa to není. My jsme na vedlejší koleji a čím dřív si to přiznáme, tím líp pro nás. Je to Čína a jsou to Spojené státy. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale tak to je. A jestliže se Čína se Spojenými státy dohodnou, že to budou společně řídit, moderovat, tak budou muset ustoupit obě země konfliktu,“ uvažuje Havlík.
Gerasimova hybridní válka vychází z čínského vzoru.
Petr Havlík
„Ukrajina bude samozřejmě trvat na celistvosti svého území. Je to oprávněný požadavek, protože to byla bezprecedentní vojenská agrese, a teď jde o to, kam až zajde Rusko.“
Čtěte také
„Svět je komplikovanější, než se na první pohled zdá. My tady v Evropě sledujeme dlouhodobé aktivity ruské hybridní války, kdy autor toho konceptu a jeden z nejdůležitějších mužů Putinovy operace generál a náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov vycházel z čínského vzoru.“
„Je to spisek čínského vojevůdce z 6. století před naším letopočtem Sun Tze Umění války. A tam bych našel všechny ty věci, které teď konzumujeme. Sun Tze tehdy říkal: nepotřebujete silnější armádu, úspěchu můžete dosáhnout i mstí a manipulací nebo když se dostanete do mozku nepřítele.“
Rusové teď používají íránské drony, ale Írán je nejsilnějším spojencem Číny, která to financuje.
Petr Havlík
Havlík nastiňuje i vítěze doby. „Čína a Spojené státy pochopily, že do toho budou muset vstoupit mnohem razantněji než doposud. A není to jen o nějaké finanční podpoře, ale i o volbě architektury pro budoucí uspořádání světa.“
Čtěte také
Havlík dodává i další opomíjená fakta: „Rusové teď používají íránské drony, ale Írán je nejsilnějším spojencem Číny, která to financuje. Čína si také koupila všechny africké diktátory, má své interesy na Blízkém východě.“
„Svět se posunul i na komplikovaném Blízkém východě – protože se stala dřív nemyslitelná věc, kdy došlo k dohodě mezi Spojenými arabskými emiráty a Izraelem. A země se už společně radí, jak obnovit Sýrii po válce, na kterou se tak jakoby cudně zapomnělo,“ uzavírá Petr Havlík.
Celou Osobnost Plus si poslechněte v audiozáznamu. Dozvíte se i to, proč si myslí, že by ODS za víc než 30 let už měla a mohla být dál a fungovat líp.
Související
-
Alexandr Mitrofanov: Na smrt poslal syna Putin, proklíná však Ukrajinu
Na ruských sítích koluje video z autobusu, který jede městem Saratov. Během jízdy dostává cestující zprávu, že její syn zahynul ve válce na Ukrajině. Úpí, sprostě proklíná.
-
Libor Dvořák: Proč se Putin stále nekácí
Vladimir Putin před pár dny skoro neslavil své sedmdesátiny – a důvodů bylo dost a dost. Jak je tedy možné, že dál sedí ve svém křesle?
-
Kalhousová: Putin říká, že má k židům hezký vztah. V Rusku ale byli vždy nepřítelem
Pod vlivem změny nálad v ruské společnosti se mění i její postoj k ruským židům. Čím déle trvá ruská agrese na Ukrajině, tím větší má židovská menšina strach.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.