Putin říká, že má k židům hezký vztah. Když se ale Rusko dostalo do úzkých, byli tam vždy nepřítelem, říká ředitelka centra izraelských studií Kalhousová
Pod vlivem změny nálad v ruské společnosti se mění i její postoj k ruským židům. Čím déle trvá ruská agrese na Ukrajině, tím větší má židovská menšina strach. Kromě toho na ruské židy dopadá i vyhlášená mobilizace. Zatím však nelze mluvit o cíleném antisemitismu, protože režim ještě židy neoznačil za nepřítele Ruska, respektive za někoho, kdo zpochybňuje a oslabuje ruský režim.
„Je tradicí, že když se Rusko dostane do úzkých, hledá vnitřního nepřítele. Koneckonců to není jen ruská tradice, ale v Rusku tím nepřítelem byli vždy židé – někdy sami, někdy společně s jinými menšinami,“ vysvětluje Irena Kalhousová, která je ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.
Čtěte také
Kalhousová přiznává, že se současná zjitřená atmosféra v ruské společnosti dotýká právě i židovské komunity. Prezident Putin však nikdy od začátku své vlády nebyl tím, kdo by cíleně šířil antisemitismus.
„On sám pravděpodobně není antisemita, což je v ruské historii poměrně neobvyklé. Říká se, že má naopak k židům hezký vztah, protože jeho učitelka němčiny byla židovka a jeho trenér juda byl také žid,“ popisuje Kalhousová. Právě Putinův vztah k židům do této chvíle přispíval v Rusku k atmosféře, která nijak cíleně nebrojila proti židům.
Od začátku války na Ukrajině bylo však Rusko svědkem alespoň jednoho antisemitského prohlášení vrcholného politika, když ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Hitler měl taky židovské kořeny.
Možnosti odchodu židů z Ruska
V posledních měsících se navýšil počet ruských židů, kteří prchají přes režimem do Izraele. „Židé jsou pro Putina skupinou, která může v ruské ekonomice a vědě chybět, protože jsou hojně zastoupeni ve střední třídě, respektive v tzv. inteligenci. Proto je možné, že se Putin rozhodne, že je potřeba zastavit jejich odchod,“ říká Kalhousová.
Ruský režim se zatím pokouší zabránit činnosti tzv. Židovské agentury. Jde o instituci, která má v napojení na izraelskou vládu pomáhat židům odejít do Izraele. Agentura je poslední měsíce pod velkým tlakem a soud by měl rozhodovat o jejím zavření.
Jakmile si někdo z Ruska převede do izraelské banky větší množství peněz, rozsvítí se červené světlo.
Irena Kalhousová
Problémem je však i přijetí uprchlých židů v Izraeli, který nebyl na takový příliv připraven. Množství osob tak nezískalo přístup do země a někteří byli dokonce vraceni přímo z letiště. „Izrael se situaci momentálně snaží vyřešit. Jde především o partnery a partnerky ruských židů, kteří původně měli možnost vyřídit si veškerou administrativu doma v Rusku. V současné situaci, kdy mnozí prchají narychlo, však do Izraele přijíždí lidé, kteří nemají jakékoli zákonné právo žádat o izraelské občanství,“ míní Kalhousová.
Ruští oligarchové mířící do Izraele
Každý, kdo získá izraelské občanství, má zároveň možnost otevřít si v Izraeli bankovní účet a převádět na něj peníze. „Pak ale samozřejmě máme americké sankce, které musí Izrael zajímat, protože si nemůže dovolit podrývat americké zahraniční zájmy. Situaci ale nakonec vyřešily banky samotné, protože se nechtěly ocitnout na sankčním seznamu Spojených států. Začaly tudíž pečlivě kontrolovat, odkud k nim peníze přichází,“ vysvětluje Kalhousová.
Čtěte také
Podle ní se tak povedlo zabránit tomu, aby se z Izraele stala země, prostřednictvím které budou ruští oligarchové vyvádět své peníze a majetky z Ruska.
„Jakmile si někdo z Ruska převede do izraelské banky větší množství peněz, rozsvítí se červené světlo a systém to začne řešit. Víme například, že se Ruskové snažili na izraelských letištích zaparkovat své soukromé tryskáče a nepodařilo se jim to,“ dodává Kalhousová.
Poslechněte si celou Osobnost Plus v audiozáznamu. Moderuje Barbora Tachecí.
Související
-
Rus po útěku do Turecka: Putina ať soudí tribunál, válka je strašný omyl
Jsme ve světě hlavním agresorem a s tou myšlenkou se těžko žije. Svěřuje se v rozhovoru pro Vinohradskou 12 Vasil.
-
Mít strach je normální, ale na začátku války to bylo napjatější, uklidňuje psychiatr Vevera
Strach? „První dny ruské agrese, kdy nebylo jasné, jak to dopadne, tak to bylo mnohem napjatější a nepříjemnější,“ myslí si psychiatr Jan Vevera.
-
Gita Zbavitelová: Izrael chce zmařit nový návrh dohody o íránském jaderném programu
Izrael v posledních dnech mobilizuje všechny síly a vyjednávací schopnosti – po patnácti měsících jednání je na spadnutí dohoda o omezení íránského jaderného programu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.