Obchodníci na předváděcích akcích mění své praktiky, od agrese upouštějí

16. květen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letáky zvoucí na předváděcí akce

Inspektoři udělili prodejcům v loňském roce za nekalé obchodní praktiky pokuty za více než 5 mil. korun. A stále si senioři z předváděcích akcí odnáší hrnce z kosmických materiálů, lampy léčící nádory, nože naostřené bez broušení. Jak prodejci na předváděcích akcích své praktiky změnili? Proč jim senioři důvěřují i po neustálém varování médií?

Za den si vydělají desetitisíce, lidem prodají nepotřebné a často nekvalitní zboží, přesto jim senioři stále důvěřují. O nekalých praktikách na předváděcích akcích se už řeklo i napsalo tolik, přesto se prodejcům na českém trhu daří už přes dvacet let. Stále své praktiky zdokonalují, přizpůsobují se. Rok jsme pro vás se skrytým mikrofonem sledovali, jak se mění praktiky obchodníků na předváděcích akcích. Většina prodejců už dávno nepoužívá vulgarismy, ani své návštěvníky nezamyká v předváděcích místnostech, dokud nekoupí. Naopak - jsou milí, přátelští, laskaví a hlavně dokážou zaujmout.

Naprosto zdarma královská sada
To není myslivecký ples, ani hasičský, to je trochu jiná tombola. Vyvolený losem vyhrává hotovost - několik tisíc korun v platných bankovkách. V ruce najednou drží tolik, kolik si možná nevydělal za měsíc. A to proto, aby vzápětí přišel nejen o tuto výhru, ale také o další své tisíce. Ne-li desetitisíce.


Podobně jako na předváděcí akci společnosti BECK REISEN v Častrově u Kamenice nad Lipou. Autobusy přivezly 80 lidí. Tři dlouhé stoly přes celý taneční sál kulturního domu. Alkohol na uvítanou. Všichni se musíme na židlích natočit směrem k hlavnímu prodejci. Ostatních šest nás sleduje a napomímá, když si povídáme nebo přestaneme poslouchat. Jen předvádění trvá celé dopoledne.

Společnostem, které pořádají předváděcí akce, inspektoři v loňském roce udělili pokuty za více než 5 milionů korun. Pokud si někdo po předváděcí akci uvědomí, že udělal chybu, že naletěl, nechal se do něčeho natlačit, může se obrátit právě na některý z krajských inspektorátů České obchodní inspekce, na Sdružení obrany spotřebitelů nebo na Právní poradnu časopisu Dtest.

autor: Romana Kostohryzová
Spustit audio