Občanští demokraté přicházejí na scénu
V listopadu roku 1991 se konal první kongres Občanské demokratické strany, která byla založena o sedm měsíců dřív. V cyklu Třicet let poté se k této události vrací Pavel Hlavatý.
Čtěte také
22. a 23. listopadu 1991 se v Plzni uskutečnil úplně první kongres Občanské demokratické strany, která byla založena o sedm měsíců dřív. Přípravný výbor vznikl 4. března, samotná strana byla oficiálně zaregistrována 18. března.
Na kongresu bylo zvoleno celé vedení strany. Místopředsedy se stali Jiří Kovář a Josef Zieleniec, předsedou byl už v té době Václav Klaus.
Občanské fórum (OF), které vzniklo v listopadových dnech roku 1989 jako široce rozkročená zastřešující protikomunistická iniciativa, se po vítězných volbách v červnu 1990 začalo velmi rychle a logicky diferencovat.
Vedle řady menších politických subjektů se OF rozdělilo na dvě hlavní politické síly: levicové Občanské hnutí (OH) a pravicovou Občanskou demokratickou stranu (ODS). Vedle ODS však v následujících volbách v roce 1992 uspěla ještě malá Občanská demokratická aliance, Občanské hnutí propadlo a do parlamentu se nedostalo.
ODS převzala větší část aparátu Občanského fóra a hlásila se k ní většina poslanců zvolených za OF do Federálního shromáždění a České národní rady. Na kongresu bylo přijato programové prohlášení Cesta k prosperitě a předsedou ODS byl zvolen tehdejší ministr financí Václav Klaus.
O okolnostech vzniku strany, která je od svého založení až dodnes významným hráčem politické scény si autor pořadu Pavel Hlavatý povídá s historikem Petrem Hlaváčkem.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté.
Související
-
Co to byla malá privatizace?
26. ledna 1991 proběhla v Praze první veřejná aukce v rámci malé privatizace. Tato privatizace pak probíhala až do roku 1993. Co to vlastně bylo?
-
Za pár měsíců si mě zavolali, že jsem „čistej“, vzpomíná Moldan na obvinění ze spolupráce s StB
V říjnu 1991 přijal federální parlament velký lustrační zákon, který se měl vypořádat se všemi přisluhovači minulého režimu. Bedřich Moldán už byl ale odvolaný.
-
Komunisté 30 let poté. Šance na reformu KSČM se promarnila už dávno, říká editor Petr Dudek
Jak se strana, které mnozí v roce 1989 věštili zánik, dostala až k tichému podílu na moci? Lenka Kabrhelová mluví s editorem a dramaturgem Českého rozhlasu Petrem Dudkem.