Co to byla malá privatizace?

22. duben 2021

26. ledna 1991 proběhla v Praze první veřejná aukce v rámci malé privatizace. Tato privatizace pak probíhala až do roku 1993.  Co to vlastně bylo? 

Čtěte také

Jednou z ekonomických specifik bývalého komunistického Československa byla v podstatě stoprocentní likvidace živnostenského stavu.

Dokonce ani v Německé demokratické republice, o Maďarsku a hlavně Polsku nemluvě, která byla jinak vzorem komunistického pravověří, nedošlo k likvidaci živností tak důkladně jako u nás.

Cíl: návrat malých živnostníků

Cílem malé privatizace, tedy aukčního prodeje různých provozoven maloobchodu a služeb, byla obnova živnostenské části střední třídy, opory stabilizované společnosti.

Tomáš Sedláček

V přechodu od socialismu ke kapitalismu a od komunismu k demokracii to tedy byl důležitý krok, byť množství finančních prostředků bylo výrazně nižší než u pozdější privatizace velké. Aukce totiž probíhaly za hotové peníze.

Ekonom Tomáš Sedláček tvrdí, že tehdy nikdo nevěděl, jak se dělá kapitalismus. „Tehdy se říkalo: Instantní kapitalismus je to samé, jako instantní ryby. Přidejte vodu a začnou plavat,“ dodává.

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Pavla Hlavatého. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související