Nový šéf CDU je následovník Merkelové, polovina Němců ji dál chce za kancléřku, říká expertka Lizcová

18. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. „Jeho vítězství bylo trošku překvapivé, protože v průzkumech veřejného mínění lehce zaostával. Nicméně předsedu nevolí německá veřejnost, ale delegáti sjezdu,“ říká Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Zvolení Lascheta, který ve druhém kole volby těsně porazil konzervativce Friedricha Merze, představuje kontinuitu s érou Angely Merkelové. Na sjezdu mu pomohl dobrý volební projev a také podpora mezi ženami.

Čtěte také

Lizcová zároveň zdůrazňuje, že Laschet to bude mít i přes své politické zkušenosti složité, vedení strany přebírá v nelehké situaci a ani na sjezdu nezískal výraznou podporu.

„Strana je dost rozdělená. Velkým úkolem Armina Lascheta je stranu sjednotit. A hlavně v Německu je letos supervolební rok, takže bude muset docílit volebních úspěchů, aby se ve své pozici udržel,“ přibližuje v Interview Plus Lucie Vopálenské

Je nezáviděníhodné přebírat v Německu moc zrovna letos – kvůli koronavirové krizi i nástupnictví po Merkelové.
Zuzana Lizcová

Nový šéf CDU ovšem není automaticky i kandidátem na kancléře, zatím největší popularitě se těší Markus Söder, předseda sesterské strany křesťanských demokratů, bavorské CSU.

„CDU vyčkává. V březnu budou první důležité zemské volby, ve kterých se ukáže, jak si aktuálně vede. Pokud vyhraje, mohlo by to výrazně zvýšit šance Armina Lascheta, aby se stal kancléřským kandidátem CDU – a vzhledem k současným preferencím i příštím německým kancléřem,“ vysvětluje Lizcová.

Čtěte také

Neúspěch ve volbách by Laschetovi neprospěl, navíc bavorský premiér Söder je u širší německé veřejnosti výrazně populárnější. Expertka na Německo ale připomíná, že bavorští kandidáti na kancléře nebývali úspěšní, například Edmund Stoiber, který neúspěšně kandidoval v roce 2002 místo Angely Merkelové.

„Je nezáviděníhodné přebírat v Německu moc zrovna letos – kvůli koronavirové krizi i nástupnictví po Merkelové. Patří k nejzkušenějším evropským a světovým politikům, má velké renomé a spoustu kontaktů. Její nástupce si tuto důvěru bude muset získat také, možná proto Laschet v projevu na sjezdu o důvěře tolik mluvil,“ podotýká.

Chtějí ale vůbec Němci změnu na kancléřském postu? „Polovina Němců si výměnu přeje a polovina chce, aby Merkelová pokračovala. Tato otázka ale není na stole, kancléřka nijak nenaznačuje, že by hodlala ve funkci setrvat,“ uzavírá Lizcová.

Jak Německo zvládá migraci nebo přechod k zelenější energetice? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související