Ivan Štern: Česká a německá pomoc v koronakrizi

16. prosinec 2020

Ministr Karel Havlíček (za ANO) byl na tiskové konferenci, na níž vláda ohlašovala přechod do přísnějšího režimu protikoronavirových opatření, dotázán, proč vláda pomoc podnikatelům štěpí na jednotlivé položky spojené s nájemným, mzdami a podobně. A proč raději nevolí způsob pomoci německý, kde podnikatelé dostávají jednu částku odpovídající stanovenému procentu tržeb z téhož měsíce předchozího roku.

Ministr odpověděl rádoby ekonomickým ptydepe, s nímž i ekonom musel mít problémy, a poukazem na to, že přece německý ministr hospodářství Peter Altmaier se nechal slyšet, že zmíněný způsob pomoci státní rozpočet už dál neutáhne.

Čtěte také

Možné je, že si německý ministr kdesi povzdechl. Jeho povzdech jsem ale nenašel. Za to jsem se dočetl, jak oznamuje, že vláda v souvislosti se zpřísněním opatření proto nákaze zvedla horní hranici pomoci každému potřebnému podnikateli z 200 tisíc na půl milionu eur měsíčně, a jeho vládní kolega, ministr financí Olaf Scholz dodal, že vláda pro tyto účely uvolnila celých 11 miliard eur na každý měsíc.

V rozhovoru pro stanici Deutschlandfunk si Altmaier dokonce pochvaloval, jak velkoryse pojatá pomoc umožnila, aby se po jarní recesi, způsobené pádem dodavatelských řetězců a rozsahem snad největší od konce války, ekonomika rychle vzpamatovala, a jak je přesvědčen, že pokračování ve způsobu této pomoci zabrání zopakovat si za pár měsíců letošní jaro. Kromě gastronomie, hotelnictví a nepotravinářského maloobchodu ekonomika běží a oblastem opatřeními postiženým se dostane pomoci dokonce zvýšené. 

Odvaha přiznat chybu

Čtěte také

Kdybych byl očekával poctivou odpověď, byl bych věřil, že Havlíček alespoň náznakem připustí, že v našem případě jde o jakousi umanutost. Česká státní správa je ovládána notorickou nedůvěrou k českému obyvatelstvu, prý připravenému poskytnuté peníze, pokud je nedostane ke konkrétnímu účelu, všelijak vychytrale zašantročit.

Výsledkem je neuvěřitelná byrokracie a ještě neuvěřitelnější rychlost, s níž pomoc přichází. Mnozí podnikatelé mohou být vůbec rádi, pokud ještě existují, že pomoc jim na jaře přislíbená přichází nyní v pozdních podzimních měsících.

Německý majitel hotelu nebo restaurace tak má daleko větší operační prostor, byť, jak se nám pokusil namluvit náš dvojmocný ministr, ten český prý v součtu dostane peněz zhruba stejně. Bankrotu ale nezabrání pouze částka, rozhodující je způsob a možnost s ní pružně nakládat. Té byl český podnikatel ve prospěch českého byrokrata zbaven.

Ivan Štern

Altmaier přiznal chybu, že vláda podobně jako vláda česká, praktikující koronavirovou politiku stylem STOP-GO, jak ji označil předseda německých liberálů Christian Lindner, tedy na houpačce, v sobě nenašla dostatek odvahy, když bylo zapotřebí přitvrdit. Našel alespoň odvahu to přiznat.

Něco takového se ve Strakovce nenosí, není to tam prý „salonfähig“.

Autor je publicista

autor: Ivan Štern
Spustit audio