Ivan Štern: Angela Merkelová – děvče do nepohody

6. leden 2021

Letošek je poslední rok kancléřování Angely Merkelové. A tak není předčasné si nevšimnout jejího působení v předchozích letech. Ostatně o to víc vynikne její role krizové manažerky v průběhu nynější koronavirové krize.

Nelze proto pominout povolební televizní debatu po prvním jejím vítězství před patnácti lety. Poražený a poroučející se kancléř Gerhard Schröder tu působil až přehnaně sebevědomě vykládaje, že volby přece vyhrál on, sečtou-li se pouze hlasy pro křesťanské demokraty, a že by si proto paní Merkelová na kancléřský úřad neměla brousit zuby.

Čtěte také

Ta působila zakřiknutě. Na Schröderovy „macho“ výlevy jen nesměle namítla, že v Bavorsku její strana přece nekandidovala, zatímco sociální demokraté ano. Její kritici tak usoudili, že to nejspíš brzo zabalí, a nepochopili, že kancléřka energii zásadně vydává jen na věci, které si to opravdu zaslouží. „Macho“ výlevy prostě nechala plavat.

Schröder prohrál, protože neustál útoky postkomunistů a radikálů ve vlastní straně považující jeho po výtce rozumnou reformu sociálního státu za dílo ďáblovo. Po volbách se tichou cestou reformy ujala právě Angela Merkelová. Nenápadným, přesto ve výsledku viditelným způsobem ji proměňovala ve skutečnost a vyhrávala tak následující volby.

S chladnou hlavou a zdravým rozumem

Srazila katastrofální nezaměstnanost z přelomu století a udržela ji nízkou i v době finanční krize v letech 2008 a 2009 díky Schröderovu vynálezu, pro nějž se ujal mezinárodně ustálený termín Kurzarbeit. Snížila státní zadlužení a úspěšně zdolává i problém sociální vyloučenosti dětí, jak jinak, rovněž za pomoci dalšího Schröderova vynálezu – zaváděním základních škol s celodenní péčí.

Čtěte také

Ti, kteří v její straně v roce 2005 hned zpočátku nad ní lámali hůl pro údajnou neprůraznost, prý pro sklon k politice Helmuta Kohla s tendencí problémy vysedět, museli nakonec v průběhu času dospět k závěru, že toto kdysi „Kohlovo děvče“ ve chvílích nejvyšší nouze se promění v ráznou političku, nepodbízejíc se vrtkavým náladám veřejnosti a řídíc se zdravým rozumem.

Když už si konzervativní křídlo v její straně nevědělo rady, jak na ni zaútočit, začalo znechuceně hlásat, že její politika, podezřele sociálně přecitlivělá, vlastní stranu natírá na rudo, a obviňovalo ji ze sociáldemokratismu. Pominulo, že křesťanské sociální učení je kadlubem křesťanskodemokratické politiky a že jeho útok je ve skutečnosti útokem na samu podstatu spolkové republiky, ve světě vynášené do nebe jako vzorový sociální stát, dílo to právě křesťanských demokratů.

Čtěte také

V roce 2015 možná své krajany předběhla v čase. Ve snaze zabránit humanitární katastrofě, již chystal zoufalým utečencům před válkou v Sýrii a v Iráku maďarský premiér Viktor Orbán, zablokovav hranici, je pozvala do Německa, řkouc: „My to zvládneme!“, ukázala tak celému světu, že Němci jsou už zcela někde jinde, než kam je umisťují mnozí středoevropští šovéni.

Mimochodem Němci to opravdu zvládli, i když ne všichni, protože poslední volby sice vyhrála, ale s odřenýma ušima. Nevyhrála je její vítací politika.

V reakci na to se vzdala postu předsedkyně strany a oznámila, že nadcházející kancléřování je jejím posledním.

Ivan Štern

Už před koronakrizí se ale ukázalo, jak velká mezera po ní zůstane. O to silněji se na Němce šklebí v tomto koronakrizovém roce, kdy si opět ověřují, jak blahodárné jsou její schopnosti v krizi zachovat chladnou hlavu, řídit se zdravým rozumem, a když je toho zapotřebí, jít proti proudu a být trvale důvěryhodnou nehranou poctivostí a promyšleností všeho toho, co navrhuje.

Děvče kdysi Kohlovo se stalo děvčetem do nepohody.

Autor je publicista

autor: Ivan Štern
Spustit audio