Nezávislé odbory policie: O snižování výsluh se nemá ani debatovat, přijdeme o stovky zkušených policistů

13. leden 2017

Dva policisté, stejná pozice, díky výsluhám ale dva různé platy. Policisté se obávají, že už jen kvůli diskuzi kolem systému výsluh se jim tzv. sáhne na peníze.

Zdeněk Laube odešel podle propočtů Datového oddělení Českého rozhlasu s doživotní rentou zhruba 51 tisíc korun. „Výsluhu jsme spočítali z výše Laubeho platu a odměn za rok 2015, které jsme získali na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. A vyšlo nám, že bere asi 51 tisíc korun,“ upřesňuje datový novinář Jan Cibulka. Více na zpravodajském webu Českého rozhlasu >>


Platy jsou na mizerné úrovni, policie nemůže nabírat nové policisty. Takovými debatami, byť mají nějaké racio, zapříčiníme to, že odejdou další stovky skvělých policistů.Milan Štěpánek, předseda Nezávislých odborových svazů Policie ČR


Plat a současně i výsluhy pobírá stejně jako Zdeněk Laube několik tisíc státních zaměstnanců. Jde o bývalé vojáky, policisty, hasiče, celníky, vězeňské dozorce a příslušníky civilních tajných služeb. Celkově vyplácí stát na výsluhách všem vysloužilcům přes sedm miliard korun ročně. Jaké změny by byly reálné? Zeptali jsme se Milana Štěpánka, předsedy Nezávislých odborových svazů Policie ČR a Antonína Seďi, poslance branného výboru z ČSSD.

„Platí pro něj to, co pro ostatní. Když začneme selektovat, kdo může nebo nemůže, můžeme totálně rozbourat systém výsluh, který byl dlouho budovaný. Bývalí příslušníci si výsluhy zaslouží,“ říká v debatě Českého rozhlasu Plus Milan Štěpánek, předseda Nezávislých odborových svazů Policie ČR.

Změny u nadprůměrných rent

„Jak zákon o státní službě, tak zákon o služebním poměru či zákon o vojácích z povolání už to částečně vyřešil tím, že zastropoval ten výsluhový příspěvek maximálně na 50 %. V minulosti opravdu ty výsluhové příspěvky byly hrozně vysoké,“ říká k tématu poslanec Antonín Seďa.

Ten nezpochybňuje příspěvek jako takový, a bere ho jako kompenzaci. „Celá koncepce vyplývala z toho, že uplatnění příslušníků pro stát znamená omezení získat nějaké kvalitní zaměstnání. Proto taky ten výsluhový příspěvek měl dokrývat příjem po ukončení služby.“

Problém je podle něj v tom, když příslušníci sundají uniformu a na stejném místě pobírají výsluhu i plat. „Ten člověk by se měl rozhodnout, jestli po dobu, kdy pracuje pro stát, chce pobírat příspěvek nebo státní plat.“

Reakce předsedy Nezávislých odborových svazů Policie ČR: „Pan poslanec tady hovoří o 30 000 Kč. Ano, jsou takové případy a jsou platy i vyšší. A vedle toho jsou bývalí příslušníci, kteří pobírají průměrnou rentu a vedle toho nějaký nízký plat občanského zaměstnance. Tito bývalí příslušníci jsou pro ten sbor velmi vítaní, protože mají zkušenosti. Nabrat nové zaměstnance je velmi problematické,“ říká.

Připomíná, že se připravuje novela zákona o služebním poměru, která má odbourat neplacené přesčasové hodiny.

autor: rkr
Spustit audio