Nezájem o experimentování jsem cítila jen u těch, kteří myslí tradičně. Ale to je naštěstí už minulost, tvrdí kanadská dokumentaristka

1. květen 2024

„Uvažuji o limitech neuvěřitelně výkonné a všudypřítomné technologie, kterou drží většina světové populace v rukou,“ říká kanadská expertka na nová média a dokumentaristka Katerina Cizek z Massachussetského technologického institutu v pořadu Hovory.

„Dnes je interaktivita a komunikace v reálném čase samozřejmostí, já jsem – s kolegy ve spolupráci s kanadskou televizí – v roce 2001 dala prostor televiznímu publiku, aby se vyjádřilo k tématu mého filmu. Vytvořili jsme na internetu chatovací místnost a během vysílání jsme ji otevřeli. Bylo úžasné sledovat, kolik lidí projevilo zájem se vyjádřit.“ 

Čtěte také

Vědecké filmy – a především ty o změně klimatu – jsou podle nejnovějších studií celosvětově nejvíc důvěryhodnými mediálními zdroji. A to nejen v Evropě a Spojených státech, ale i ve Velké Británii. Když lidé hledají ověřené informace o současném světě, ke změně klimatu anebo vědeckém poznání obecně, vyhledávají dokumentární filmy. 

Styl tohoto filmového vyprávění se v posledních deseti letech významně posunul, roste i význam vědeckých dokumentárních snímků.

„Setkala jsem se s nadšením i odporem ve světě médií i v řadách dokumentaristů. Nezájem o experimentování jsem cítila spíš u lidí, kteří smýšleli tradičně, ale teď je už je pohled na inovativní přístupy úplně jiný,“ dodává dokumentaristka.

Katerina Cizek, kanadská expertka na nová média a dokumentaristka z Massachussetského technologického institutu

Katerina Cizek

Narodila se v Kanadě, jako dcera československých emigrantů, kteří odešli v roce 1968 z Československa. Rodiče odešli náhle, mysleli si, že půjde jen o krátkou emigraci. V Kanadě se jim ale narodil syn a další dcera, tak zůstali. Otec je kvantový fyzik a do Česka se vrátil, aby se stal emeritním profesorem na Univerzita Karlově.

Co si myslí o masivním rozšíření jazykových modelů umělé inteligence? Proč doporučuje každému z nás věnovat pozornost tvorbě legislativy pro AI? Hovory z festivalu populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc moderuje Markéta Vozková.

Spustit audio

Související