Bezmoc, frustrace i hněv. Poslechněte si dokument o tom, jak mladí lidé prožívají obavy z klimatické změny
Environmentální žal či klimatická úzkost. Stav, se kterým se potýká většina příslušnic a příslušníků generace Z, tedy zhruba dnešních dvacátnic a dvacátníků. Z čeho přesně jejich úzkosti přicházejí? A jak se s nimi současné studentky a studenti vypořádávají? Pomohly by rychlejší akce proti zvyšování globální teploty? Pocity mladých lidí a jejich obavy o budoucnost planety přibližuje dokument Jany Borškové.
„Pamatuji si, že poprvé jsem environmentální žal pocítila, už když jsem byla ve školce,“ svěřuje se v dokumentu studentka Dora. Měla pocit, že pro záchranu planety nikdo nedělá dost. Dora je členkou iniciativy Fridays For Future.
Autorka dokumentu: Jana Boršková
Dramaturgie: Jakub Horáček
Zvukový mistr: Jonáš Rosůlek
Zvukový podkres: Dora Fišer
Produkce: Štěpán Ron
Poděkování: Radka Fišer, Matěj Moravanský, Martin Štěpánek
V dokumentu vystupuje také studentka Magda, rovněž členka zmíněného spolku. Na adresu klimatické změny říká, že se bude stupňovat a lidem na planetě zhoršovat život. „Nebudeme moct prožít důstojný život od dětství po klidné stáří, jako to měly generace před námi,“ upozorňuje.
Podobné pocity jsou přitom mezi vrstevnicemi a vrstevníky Magdy a Dory poměrně běžné. „Víc než polovina mladých lidí prožívá extrémní úzkost ze změny klimatu,“ přibližuje v dokumentu psychiatr Jiří Horáček výsledky reprezentativní studie na deseti tisících respondentech ze zhruba deseti států. „Strach mladých lidí z klimatické změny je z velké části oprávněný,“ dodává.
Co studentky a studenti dělají pro to, aby je klimatická úzkost neparalyzovala a aby se jejich strach z budoucnosti nestal patologickým? Jakou roli v tom hrají například protesty? Co si o pocitech studentek a studentů myslí jejich rodiče? A co konkrétně můžeme změnit ve prospěch klimatu? Poslechněte si celý dokument Jany Borškové v repríze.
Související
-
Nevyhovuje nám, kam se společnost žene, a chceme být vyslyšeni, říká o mladé generaci Bázlerová
Podle autorky instagramového profilu Jsem v obraze pro mladé v řadě měst neexistuje perspektiva a jejich názory nejsou respektovány.
-
Martin Fendrych: Kdy bude Česko zelené?
Prahu navštívila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Přijela na summit věnovaný Green Dealu. Během návštěvy jednala s premiérem o přechodu na bezemisní zdroje.
-
Klimatičtí aktivisté přitvrzují. „Svět nezachráníme hrou podle pravidel,“ tvrdí Greta Thunbergová
Lidskoprávní organizace varují před porušováním lidských práv ze strany evropských vlád, které se rozhodly zakročit proti protestním akcím environmentálních hnutí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.