Je lidstvo i Česko připraveno na klimatické změny?
Planeta se otepluje. Letošní léto bylo z globálního pohledu nejteplejší v historii měření. A v budoucnu to nebude lepší. Jsme na to jako lidstvo připravení? Mají stát, kraje nebo města a obce své adaptační plány? Po tom celé léto pátrala Šárka Fenyková, víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Zaostřeno.
Související
-
Proč Češi odmítají řešit klimatické změny? „Je to abstraktní problém a my malá země,“ míní sociolog
Češi vnímají klimatickou změnu odděleně od problémů české krajiny, což je sucho nebo kůrovec, upozorňuje sociolog Martin Buchtík.
-
Expertka: Klimatické změny proměňují v Africe období dešťů. Pomáháme farmářům připravit se na sucho
„Neřekla bych, že afričtí farmáři dělají něco úplně špatně, spíš mají zažité tradiční způsoby,“ říká projektová manažerka Markéta Smrčková z Lesnické a dřevařské fakulty.
-
Velký bariérový útes ohrožují klimatické změny. Australská vláda ho ale odmítá zapsat do UNESCO
Zařadit útes na seznam UNESCO by mohlo otřást důvěrou Australanů ve schopnost jejich vlády pečovat o tento přírodní div. UNESCO by mohlo tlačit vládu k nižším emisím CO2.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.