Nesplnili jsme ani vlastní závazky. Českým politikům chybí odvaha migraci řešit, myslí si aktivista

26. září 2019

Českou společnost podle aktuálního průzkumu pro Český rozhlas rozděluje ze všech témat nejvíce názor na migraci. Zaslouží si téma, které se diskutuje už 5 let, takovou pozornost? A jakou měrou se na debatách o migraci podílejí politici?

„Není to vina českých politiků, ale přístup Evropské unie,“ tvrdí v pořadu Pro a proti místopředseda poslaneckého klubu hnutí ANO Josef Hájek.

Podle něj už v roce 2015  čeští politici řekli dost evropskému tlaku na přijímání uprchlíků. „Chtěli jsme systémově pomoci... Ale hrozilo, že se otevře Pandořina skřínka, že podáme prst a bude nám ukousnuta celá ruka.“

Jsem z vládního ANO a nejsem svědkem toho, že bychom tady vyvolávali nějaké emoce nebo strach. Poslední statistiky říkají, že v České republice máme 575 tisíc cizinců, takže nejsme nějaká uzavřená komunita Čechů..., která by znemožňovala cizím občanům se tu usadit a žít tu s námi.
Josef Hájek

Filozofie současné vlády je prý řešit příčiny, nikoliv následky. „Následek je migrace, příčina je to, proč lidé opouštějí své země. Je proto úkolem Evropské unie pomáhat zlepšit jak ekonomickou, tak politickou situaci v těchto zemích.“

„Také platí nějaké smlouvy a jednou z nich je Dublinský protokol, který hovoří o tom, že azyl se má udělovat v zemi, kam prvně uprchlík vstoupí. To my ctíme, ale nedodržuje se to ze strany řady členských států Evropské unie. To je hlavní argument k tomu, abychom postoupili dál,“ shrnuje Josef Hájek (ANO).

Je potřeba vysvětlovat

„Čeští politici se zalekli reakce domácích voličů. Na začátku vláda přišla s tím, že přijme 1500 uprchlíků dobrovolně, které si sama prověří. Nedokázala splnit ani svůj vlastní závazek, takže mluvit o Evropské unii je bezpředmětné,“ oponuje zakladatel iniciativy Češi pomáhají Jaroslav Miko.

Připomíná, jak postupoval tehdejší ministr obrany: „Pan Chovanec zatýkal těch pár lidí, dával je do detencí, měsíc jim bral telefony a peníze, a pak je pustil. To vše místo toho, aby se vedla debata, že migrace sice přináší problémy, ale Evropa to společně může zvládnout.“

V roce 2015 tu byla humanitární krize. V tu chvíli říkat, že máme řešit příčiny, když byla válka v Sýrii a problémy v Afghánistánu, byla od politiků jen snaha odvést pozornost. Česká republika nebyla schopná splnit ani vlastní závazky a dnes jsme ve stavu, kdy Česko zastavilo jak přesídlovací, tak studentský program.
Jaroslav Miko

Unie se prý snaží řešit migraci systémově, také pomocí v zemích, odkud lidé přicházejí. „Ale to je běh na dlouhou trať... Ani my neříkáme, že máme přijmout každého a migrace nepřináší problémy. Ale migrace tu vždy bude a je třeba se k tomu postavit.“

„Strach z migrace je přirozený… Je potřeba se lidem ne vysmívat, ale ty věci jim vysvětlovat. A tady pan poslanec Hájek říká, že jen kdyby Unie chtěla, tak žádná migrace není, je to hotovo a vyřešme to systémově… Je to o tom, že politici nemají politickou odvahu,“ konstatuje Jaroslav Miko.

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.