Neočekávaná inflace by měla začít klesat během léta. Změny cen v obchodech nejsou výrazné, říká ekonom

16. květen 2024

Česko se tento týden dozvědělo od statistiků, že dubnová inflace se neudržela u dvou procent, ale vystoupala více, než předpokládala centrální banka. Meziměsíčně poskočila ve srovnání s loňským dubnem dokonce o 2,9 procenta. Nejvíce zdražily potraviny a také pohonné hmoty. „Inflace na těchto úrovních vydrží ještě v květnu a červnu,“ ujišťuje v pořadu Řečí peněz hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

Nárůst inflace těsně pod tři procenta je podle ekonomů překvapení, byť se navýšení očekávalo. „Osobně jsem inflaci čekal někde okolo 2,6 procenta. Neřekl bych ale, že to je úplně revoluční zpráva,“ přiznává ekonom Bureš.

Čtěte také

Psychologický efekt, kdy lidé při navyšující se inflaci začínají šetřit, by ale podle něj nastat nemusel. Zároveň by nemusel pokračovat ani nárůst. „Inflace na těchto úrovních vydrží ještě v květnu a červnu. Během léta by ale měla být nižší,“ vysvětluje Bureš.

Meziměsíční změny cen v obchodech taktéž nejsou výrazné. „Český spotřebitel se vrací do  normálu. Je to tedy spojené s o něco vyššími inflačními očekáváními, než jsou ta dvě procenta, která by se centrální bance líbila, ale nevracíme se do žádných dvouciferných hodnot,“ podotýká.

Směnné kurzy

Číslo inflace také pohnulo kurzem koruny vůči ostatním měnám. „Prvotní reakce byla velmi pozitivní. Tím, že máme pověst konzervativní centrální banky, tak koruna reaguje na vyšší inflační čísla dobře,“ těší se ekonom.

Čtěte také

„V tuto chvíli se pohybujeme pod 25 korunami za euro. Tam i nějakou dobu zůstaneme. Na druhou stranu, kdyby ‚ustřelila‘ až příliš a dostali bychom se pod 24,5 koruny, tak by si centrální bankéři mohli říct, jestli není na čase snižovat úrokové sazby agresivněji,“ popisuje Bureš.

Silná koruna totiž bude odvádět část práce za centrální banku, což by ji nakonec mohlo zbrzdit. Ekonom ale nyní vidí prostor, aby Česko mohlo na stávajícím kurzu vydělávat. Byť pouze v nejbližších týdnech.

Proč je tak zásadní konkurenceschopnost Evropské unie? A jak nás může zasáhnout to, že Spojené státy zvýší cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Václav Pešička.

autoři: Václav Pešička , fos
Spustit audio

Související