Neočekávaná inflace by měla začít klesat během léta. Změny cen v obchodech nejsou výrazné, říká ekonom
Česko se tento týden dozvědělo od statistiků, že dubnová inflace se neudržela u dvou procent, ale vystoupala více, než předpokládala centrální banka. Meziměsíčně poskočila ve srovnání s loňským dubnem dokonce o 2,9 procenta. Nejvíce zdražily potraviny a také pohonné hmoty. „Inflace na těchto úrovních vydrží ještě v květnu a červnu,“ ujišťuje v pořadu Řečí peněz hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
Nárůst inflace těsně pod tři procenta je podle ekonomů překvapení, byť se navýšení očekávalo. „Osobně jsem inflaci čekal někde okolo 2,6 procenta. Neřekl bych ale, že to je úplně revoluční zpráva,“ přiznává ekonom Bureš.
Čtěte také
Psychologický efekt, kdy lidé při navyšující se inflaci začínají šetřit, by ale podle něj nastat nemusel. Zároveň by nemusel pokračovat ani nárůst. „Inflace na těchto úrovních vydrží ještě v květnu a červnu. Během léta by ale měla být nižší,“ vysvětluje Bureš.
Meziměsíční změny cen v obchodech taktéž nejsou výrazné. „Český spotřebitel se vrací do normálu. Je to tedy spojené s o něco vyššími inflačními očekáváními, než jsou ta dvě procenta, která by se centrální bance líbila, ale nevracíme se do žádných dvouciferných hodnot,“ podotýká.
Směnné kurzy
Číslo inflace také pohnulo kurzem koruny vůči ostatním měnám. „Prvotní reakce byla velmi pozitivní. Tím, že máme pověst konzervativní centrální banky, tak koruna reaguje na vyšší inflační čísla dobře,“ těší se ekonom.
Čtěte také
„V tuto chvíli se pohybujeme pod 25 korunami za euro. Tam i nějakou dobu zůstaneme. Na druhou stranu, kdyby ‚ustřelila‘ až příliš a dostali bychom se pod 24,5 koruny, tak by si centrální bankéři mohli říct, jestli není na čase snižovat úrokové sazby agresivněji,“ popisuje Bureš.
Silná koruna totiž bude odvádět část práce za centrální banku, což by ji nakonec mohlo zbrzdit. Ekonom ale nyní vidí prostor, aby Česko mohlo na stávajícím kurzu vydělávat. Byť pouze v nejbližších týdnech.
Proč je tak zásadní konkurenceschopnost Evropské unie? A jak nás může zasáhnout to, že Spojené státy zvýší cla na dovoz elektromobilů z Číny z 25 na 100 procent? Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Václav Pešička.
Související
-
Tím, že budu někoho do aleluja vyhazovat bez udání důvodu, ekonomiku nezmodernizuju, míní ekonomka
Proč se v Česku rozpadá sociální dialog? V pořadu Řečí peněz odpovídá ekonomka Ilona Švihlíková.
-
EU nám nebrání stát se ekonomickým tygrem. Dotace nejsou její hlavní přínos, upozorňuje ekonom
„Bylo naprosto běžné, že země na sebe uvalovaly cla. Už jsme skoro zapomněli, že by se to vůbec mohlo dít, je to úžasný benefit,“ uvádí Vít Hradil ze společnosti Cyrrus.
-
Ekonom: Dotační systémy EU nedokážou skutečně podpořit inovace. Zvládá to jen kapitálový trh
Co nám členství v EU přináší a co nám naopak bere? V pořadu Řečí peněz vysvětluje ekonom Lubor Lacina.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.