Někdy mám pocit, že si lidstvo apokalypsu tak trochu zaslouží, říká fanoušek sci-fi Vaňo

30. květen 2020

Natáčí postapokalyptické podcasty, moderuje festival Junktown, je fanouškem sci-fi, navrhl řadu počítačových a únikových her. Na případnou velkou apokalypsu je prý Martin Vaňo částečně připraven.

„Vzhledem k tomu, že mým tématem je apokalypsa, kolaps společnosti, tak si o mě spousta lidí myslí, že jsem velký prepper. Preppeři (lidé připravení na různé katastrofy) jsou moji kamarádi a já jsem to od nich maličko pochytil. Takže nějaké věci doma mám, třeba plynovou masku, mačetu, spoustu trekového a campingového vybavení… Ale musel jsem běžet do obchodu jako kdokoli jiný,“ přiznává, že ho koronavirová krize také zaskočila.

Čtěte také

Na apokalypsu se podle Vaňa nejde plně připravit. „Ale připadá mi, že nemusí zrovna dojít k apokalypse, aby se člověku hodilo doma mít to evakuační zavazadlo…

Třeba filtr na vodu se vám hodí i když jedete do nějaké země třetího světa, kde je obtížné tu vodu získat. Celá řada věcí a zkušeností se může často hodit, například při výpadku elektřiny nebo právě vody,“ míní.

Skauting, turistika

Prepperské hnutí by se podle něj mělo transformovat a učit lidi, jak se v chaosu o sebe postarat. „Ta nepopulární branná výchova, kterou si my starší pamatujeme z komunistického školství, se nějakým způsobem snažila lidi na eventualitu atomové nebo chemické války připravit.“

„Pravděpodobnost, že se něco takového stane dnes, není nulová. Podle různých prognóz nás mohou v nejbližších dekádách čekat velmi silné společenské otřesy. Ať už budou způsobené změnou klimatu, militarizací informací a chaosem ve společnosti, nástupem nových technologii nebo třeba pandemií...“

Junktown na festivalu Brutal Assault 2019

„Lidi by se mohli naučit být trošičku samostatnější a trošičku víc být schopni třeba přežít v přírodě. Skauting, turistika je vlastně dobrý způsob, jak si osvojit celou řadu schopností, které se mohou někdy hodit. Takovou schopností je třeba přežít chvilku bez mobilního připojení, což je dnes pro mnoho lidí problém,“ upozorňuje Vaňo.

Optimismus nezhasnul, ale doutná

V souvislosti s koncem civilizace se mluví o dvou možných příčinách. Ty, které způsobí příroda a ty, které zaviní lidé. „Příroda se většinou týká nějakých geologických a astronomických jevů, tam se pravděpodobnost určuje špatně. Spíš si myslím, že lidstvo má často destruktivní sklony. Takže kdybych měl vsadit na hromádku v ruletě, tak bych vsadil na tu s nápisem: lidmi způsobená apokalypsa,“ říká.

Čtěte také

Je budoucnost lidstva opravdu tak černá? „Když vidím, jaké problémy by lidstvo mělo řešit a jaké řeší, tak mám skoro až pocit, že si tu apokalypsu tak trochu zaslouží. Je stále více enviromentálních problémů, které budou mít i obrovské sociální dopady. Pokud stoupne hladina oceánů o 2 metry, zaplaví to zhruba půlku Bangladéše a několik stovek milionů lidí se dá do pohybu po celé planetě. A když si uvědomíme, jakou politickou nestabilitu vyvolalo 5 milionů syrských uprchlíků, tak co se bude dít s 200 miliony…“

„Vzhledem k tomu, že největší garant nějaké stability na planetě, Spojené státy, upadá do čím dál většího chaosu a jeho místo přebírá totalitní a autoritářská Čína a svět se rozpadá na multipolární střet zájmů, nevím, kde bych mohl brát optimismus. Ale na druhou stranu kovidová krize ukázala, že spousta lidí v sobě objevila Mirka Dušína a začali pomáhat ostatním. A to mě zase naplňuje optimismem. Takže optimismus ve mně ještě nezhasnul, ale doutná,“ dodává Martin Vaňo.

Je v Česku silná postapo komunita? Co spojuje účastníky postapokalyptického festivalu Junktown? Bude budoucnost spíš dystopická než apokalyptická? Nejen na tyto otázky odpovídá Ondřeji Novákovi.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.