Klimatické rekordy padají a přírodní katastrofy jsou čím dál horší

Během uplynulého desetiletí svět zaznamenal šest mimořádně deprimujících klimatických rekordů.

Upozorňuje na to americký server BuzzFeed. Jak píše, pohasly naděje, sny a deziluze, že klimatické změny jsou problém budoucnosti a že je možné jim snad předejít. To vše nahradilo poznání, že krize je už tady a stále se zhoršuje.

Důkazem je podle BuzzFeedu rostoucí seznam klimatických rekordů, který bude do budoucna dál růst. Desátá léta tohoto století zřejmě vstoupí do dějin jako nejteplejší. Během nich došlo k historickým katastrofám, od nejvyšších zaznamenaných teplot za spalující vlny veder v Evropě až po nejhorší deště ve Spojených státech za posledních 70 let. Pohromy, k nimž ve světě došlo, byly nejničivější a jejich náprava nejnákladnější.

Byla to dekáda, kdy vymřel první savec v důsledku klimatických změn – hlodavec melomys na australském ostrově Bramble Cay u Velkého bariérového útesu. Korálové útesy poznamenaly v důsledku oteplujících se vod oceánů bezprecedentní změny, stoupla hladina moří, zmizely celé ostrovy a do atmosféry uniklo rekordní množství nečistot.

Jsme v krizi

Před klimatickými změnami a oteplováním planety varují klimatologové už dlouho. Nedávné studie ukázaly, že první vědecké modely pocházejí už ze sedmdesátých let a většinou předpovídají budoucnost správně. Týkaly se zejména souvislosti mezi rostoucími teplotami a stoupající hladinou skleníkových plynů v atmosféře.

Zatímco emise skleníkových plynů dál rostou, mají dnes odborníci nové údaje, lepší nástroje a důkladnější spolupráci a víc než kdy předtím se shodují, že jde o problém způsobený člověkem, že katastrofální dopady přijdou dříve, než jsme si mysleli, a že čas k nápravě se krátí.

V posledních deseti letech se změnil i tón debaty o globálním oteplování a začal být naléhavější, podotýká BuzzFeed. Politici, vědci i média stále častěji souhlasili s aktivisty a označovali klimatické změny za krizi.

V polovině dekády skoro všechny země světa podepsaly historickou mezinárodní dohodu, která se snažila problém řešit, ale americký prezident Donald Trump v roce 2017 oznámil, že od ní Spojené státy odstoupí. Jak to všechno dopadne, se ukáže v následujícím nebo i dalším desetiletí.

Nejteplejší pětiletka

Americký server uvádí i nejničivější klimatické rekordy. Bezprecedentně stouplo množství oxidu uhličitého v atmosféře, když během posledního desetiletí překročilo hranici 400 částic na milion. Objem rostl každý rok uplynulé dekády, a to pořád rychleji. Dnes je tempo růstu nejrychlejší v dějinách.

Stoupá také teplota. Dekáda začala rokem 2010, který byl nejteplejším v historii, ale rok 2014 tento rekord překonal a pak znovu roky 2015 a 2016. Další rekord padl v červenci 2019. Vědci soudí, že druhá půlka desetiletí byla nejteplejším pětiletým úsekem v dějinách měření.

V této dekádě se také planeta oficiálně oteplila o jeden stupeň Celsia v porovnání s předindustriálním obdobím. Znamená to, že jsme už za polovinou teplotního cíle pařížské klimatické dohody, která se zavázala omezit oteplování na půldruhého stupně až dva.

Mizí také arktický led – v roce 2012 ho bylo nejméně a rok 2019 se umístil jako druhý. Satelitní snímky navíc ukázaly, že se led v Arktidě ztenčuje.

Negativním důsledkem tání ledu je stoupající hladina moří. Od roku 1993 se zvýšila o více než sedm a půl centimetru a tempo se stále zrychluje. Tento jev už citelně ohrožuje některé části světa. Například Floridu častěji zaplavuje příliv, s vysokou hladinou moře bojují i Benátky a v Tichém oceánu se zmenšují, či dokonce zanikají ostrovy.

Bezprecedentní bouře i vedra

V celém světě rovněž umírají korálové útesy. Nejhorší byla situace v letech 2014 až 2017. Velký bariérový útes u pobřeží Austrálie, který je na světě největší a nejdelší, přišel kvůli oteplujícím se vodám v letech 2016 a 2017 o zhruba polovinu korálů.

Máme také stále „katastrofálnější katastrofy“, pokračuje Buzzfeed. Přibývá silnějších bouří, tropických cyklonů a požárů, horšího sucha, mrazivého počasí a povodní a dalších přírodních pohrom, které páchají stále nákladnější škody.

Uplynulé desetiletí zažilo bezprecedentní hurikány ve Spojených státech a Karibiku, na Filipínách nebo v Japonsku. Evropu postihla nevídaná vlna veder,  miliony lidí v Africe zůstaly o hladu kvůli velkému suchu a obří požáry zahalily dýmem Austrálii.

Indie se zas potýká s extrémními dešti. A to přitom vědci začali spojovat přírodní katastrofy jako záplavy nebo vlny veder s klimatickými změnami teprve na začátku dekády, uzavírá server Buzzfeed.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související