Veteráni popsali zvěrstva britských vojáků v Afghánistánu a Iráku. Tvrdí, že velitelé o tom věděli

18. květen 2025

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek poprvé veřejně promluvili o válečných zločinech, které měli páchat jejich kolegové na misích v Iráku a Afghánistánu. Své mlčení prolomili pro investigativní dokumentární sérii Panorama z dílny britské veřejnoprávní stanice BBC

Série Panorama přinesla v rámci dlouholetého vyšetřování svědectví více než třiceti osob. Očití svědci popsali situace, kdy členové Special Air Service, zkráceně SAS, zabíjeli spoutané neozbrojené zajatce, a to včetně dětí v nebojeschopném věku.

Nově zaznívají obvinění z činů, které se měly odehrávat během více než deseti let, oficiálně se přitom vyšetřuje pouze tříleté období od června 2010 do listopadu 2013.

Závažná nařčení z poprav neozbrojených nebo zraněných osob se poprvé dotýkají i elitní jednotky britského námořnictva Special Boat Service. Podle jednoho z veteránů se v útvaru objevilo stádní chování, při němž i někteří nejtišší vojáci projevovali vážné psychopatické sklony a měli pocit nedotknutelnosti.

Speciální jednotky byly do Afghánistánu vyslány proto, aby chránily britské vojáky před bojovníky Tálibánu. V konfliktu přišlo o život bezmála 460 Britů a další tisíce jich byly raněny, připomíná kontext misí BBC.

Britské ministerstvo obrany nechtělo komentovat nové výpovědi očitých svědků kvůli probíhajícímu vyšetřování. Je prý ale plně odhodláno šetření podpořit a vyzývá všechny veterány, kteří mají relevantní informace, aby promluvili.

Investigativní tým BBC přichází také s informací, že tehdejší premiér David Cameron byl opakovaně varován, že k zabíjení civilistů speciálními jednotkami v Afghánistánu dochází.

Britský premiér David Cameron v Afghánistánu v prosinci 2013

Svědci tvrdí, že členové speciálních jednotek při některých operacích například vtrhli do ubytoven a pobili veškeré spící osazenstvo. Docházelo údajně také k raziím, při nichž byli zabiti všichni přítomní, včetně spoutaných lidí a raněných, kteří nepředstavovali žádnou hrozbu.

Pokud je to pravda, jedná se o jednoznačné porušení mezinárodního válečného práva, upozorňuje BBC.

Falšování důkazů

K podobným praktikám už přitom mělo docházet ještě před přesunem britských speciálních jednotek do Afghánistánu. Panorama přichází se svědectvími o porušování práv už při operacích v Iráku v roce 2006. Někteří členové SAS si navíc měli vést vlastní hrůzné statistiky – z jedné vychází, že nejmenovaný voják zabil během šestiměsíční mise desítky lidí.

Čtěte také

Svědci naznačují, že o zmíněných zločinech se vědělo nejen uvnitř malých týmů a jednotek, ale i v rámci velitelské struktury speciálních sil. „Dělo se to s tichým souhlasem,“ konstatuje jeden z veteránů.

Aby se zabránilo vyšetřování popsaných zločinů, vojáci prý umisťovali na těla mrtvých zbraně, aby to vypadalo, že byli ozbrojení. Účelově měly být sepisovány i zprávy o závažných incidentech, a to na základě rad od právních poradců nebo důstojníků štábu.

Zfalšované dokumenty sice mohly zabránit tomu, aby operace britských speciálních sil vyšetřovala vojenská policie, vyvolaly ale znepokojení u afghánských velitelů a vládních představitelů, konstatuje BBC.

Podle několika zdrojů byl někdejší britský premiér opakovaně informován o těchto obavách přímo afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Ostatně mezi lety 2010 a 2013 byl Cameron v Afghánistánu na oficiální návštěvě celkem sedmkrát.

Lord Cameron nemohl mít žádné pochybnosti o existenci podezření, že během operací britských speciálních sil v Afghánistánu byli zabíjeni civilisté, včetně dětí, tvrdí bývalý poradce prezidenta Karzáího.

Čtěte také

Opakované stížnosti afghánské hlavy státu znepokojily i bývalého velvyslance Spojených států při Severoatlantické alianci, generála Douglase Luteho.

Cameronův mluvčí na dotazy investigativců z BBC odpověděl, že se otázky vznesené prezidentem Karzáím týkaly obecně sil NATO. Konkrétní incidenty týkající se britských speciálních sil prý při rozhovorech nezmiňoval.

Jakékoliv tvrzení, že se tehdejší britský premiér podílel na utajování obvinění ze závažných trestných činů, je podle mluvčího naprostý nesmysl.

Na rozdíl od mnoha jiných zemí Velká Británie nemá nad svými elitními speciálními jednotkami parlamentní dohled, upozorňuje BBC. Strategická odpovědnost za jejich činy tak v konečném důsledku leží přímo na premiérovi, ministru obrany a veliteli speciálních sil.

Poslechněte si všechna témata pořadu Svět ve 20 minutách. Ruští influenceři vytváří dojem idylického života v okupovaném Mariupolu. Spojené státy trápí nedostatek letových dispečerů. Dojem beztrestnosti podporuje online obtěžování tureckých novinářek. Slovenská strana Směr spustila kampaň před výročím atentátu na premiéra Fica.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.