Válečné zločiny je možné trestat. Nebuďme ale netrpěliví, někdy to zabere dekády, tvrdí právník Šturma
Dočkáme se někdy toho, že Vladimir Putin bude souzen za válečné zločiny, které jeho vojáci páchají na Ukrajině? „Máme daleko víc důkazů, než jsme měli před dvěma měsíci, ale problém s Putinem je stále stejný. Jednak je to hlava státu, má tedy osobní imunitu, pak také Rusko není smluvní stranou Římského statutu Mezinárodního trestního soudu, kde je výjimka z imunit státních představitelů v řízení před tímto soudem,“ vysvětluje právník Pavel Šturma.
V případě těch, kteří se přímo a osobně podílejí na válečných zvěrstvech, je ale situace odlišná.
„Naděje postihnout tyto osoby je, ale nesmíme být příliš netrpěliví a optimističtí. Protože tyto věci se většinou daří v nějakém delším horizontu,“ dodává vedoucí Katedry mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v pořadu Osobnost Plus.
Není vyloučeno, že na organizátory vraždění na Ukrajině bude někde čekat zatykač.
Pavel Šturma
„Zkušenosti z jiných konfliktu například v bývalé Jugoslávii ukazují, že Mezinárodní trestní tribunál nakonec měl na stole řadu obviněných běžných vojáků i těch vysoce postavených velitelů. Mnohdy to ale bylo po řadě let, někdy po deseti i víc.“
Čtěte také
Navíc Mezinárodní trestní soud není jediným místem, kde je možné vyvodit trestní odpovědnost za spáchané zločiny, připomíná právník. „Je možné, aby tyto osoby byly stíhány i na vnitrostátní úrovni.“
Zvláště ti, kteří jsou zajati a jsou na území Ukrajiny. Takoví lidé mohou být souzeni v mnohem kratším časovém horizontu. „Ti, kteří zločiny nařizovali, organizovali, ale nejsou zajati nýbrž doma, tak jednou v budoucnu také mohou vycestovat – a není vyloučeno, že na ně bude čekat zatykač.“
„Třeba se při přestupu na letišti – tam či onde – ukáže, že jsou v databázi a budou zatčeni a předáni do Haagu,“ dodává právník.
Čtěte také
V takovém případě je pro mezinárodní soudy použitelný veškerý důkazní materiál jako výslechy svědků, fotografie, videa a podobně. „Mohou existovat i záznamy komunikace a vydávání rozkazů.“
„Navíc v případě velení ani není potřeba, aby se aktivně dopouštěli zločinů, protože jeho odpovědnost může být vyvozena – tedy že se vědělo, nebo mělo vědět, že se zločiny páchají a neudělalo se nic pro to, aby se zločinům zabránilo,“ objasňuje trestní odpovědnost za válečné zločiny Pavel Šturma.
Jaká je možnost trestně postihnout ty, kteří na Ukrajině páchají válečné zločiny? Jaké tresty jsou adekvátní za jaké válečné zločiny? Jakou váhu mají verdikty Mezinárodního soudu pro lidská práva v Haagu? Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí.
Související
-
Vinu za válečné zločiny v Buči musí prokázat každému jednotlivci, upozorňuje bývalá soudkyně v Haagu
Podcast Vinohradská 12 o masakru v Buči a vyšetřování válečných zločinů.
-
Richterová: Rozhodnutí v Haagu by Rusko mohlo brát jako elegantní řešení ukončení invaze
Zprávy z Ukrajiny potvrzují násilí na civilistech. Záběry ukazují vybombardované obytné domy i nemocnice. Bude možné ruské velitele stíhat kvůli válečným zločinům?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka