Svět byl na pokraji nukleární apokalypsy víckrát, než si myslíme, tvrdí publicista
Celých 70 let už zná svět účinky jaderné apokalypsy. Dvě bomby prakticky srovnaly se zemí japonská města Hirošimu a Nagasaki. Brzy nato Japonsko kapitulovalo. Dodnes se vedou spory, jestli byla z hlediska válečné taktiky tato demonstrace síly nutná. Můžou jaderné zbraně udržovat i v dnešním světě rovnováhu a odstup velmocí?
„Žádná zbraň není skvělá, ale zatím tyto zbraně pomáhají udržovat rovnováhu mezi supervelmocemi,“ uvedl v pořadu Pro a Proti publicista Viliam Buchert.
Jednak se za válečné situace dějí věci, které nikdo nepředpokládá, tvrdí novinář. „A zejména na Dálném východě platí, že nejhorší věc která se může člověku stát je ztráta tváře. Proto Japonci s kapitulací váhali, a mohlo to trvat měsíce i roky.“
„Vyjednávání s Japonci nebo s jakýmikoli Asiaty je jiné než s Evropany, a rozhodnutí, která se provádějí ve válce, jsou mnohdy velmi složitá, zkratkovitá a emocionální. Určitě se ale vyjednávalo, ale nebylo to jen politické rozhodnutí, ale i vojenské,“ soudí publicista.
To, že předseda ruské Státní dumy Sergej Naryškin apeluje, aby se svržení bomb na Hirošimu a Nagasaki posuzovalo před Mezinárodním tribunálem, považuje Viliam Buchert vzhledem k časovému odstupu za zbytečné.
Buchert: „Po 70 letech nevím, co by se mělo posoudit, kdo by měl být odsouzen a kdo je viník. Když to radí člen ruské Státní dumy, tak ať se podívá, kolik svých obyvatel zabili ruští představitelé za uplynulých 70 let. Možná i to by mohlo před tribunál.“
Publicista Daniel Veselý odmítá, že by jaderné zbraně zaručovaly světovou rovnováhu. „Svět byl na pokraji nukleární apokalypsy mnohem víckrát, než si myslíme.“
Veselý: „Zločiny by se měly trestat. Jde o to, že Spojené státy spáchaly jeden z nejhorších válečných zločinů, který byl cílen vysloveně na civilní populaci s cílem zabít jich co nejvíc. Osobně bych to kriminalizoval, nehledě na ruské zločiny nebo zločiny sovětského státu.“
Podle něj odhady, že by kapitulace Japonska bez použití drastických prostředků trvala měsíce až roky, pochází z Trumanovy administrativy. „Není doložena precizní analýza.“
Noví historici dokládají, že Japonsko už od jara hledalo možné cesty ke kapitulaci, připomněl Veselý. „Mělo dvě základní podmínky: zachování beztrestnosti pro císaře a zachování monarchie, což Spojené státy odmítaly.“
Svržení bomby odmítali i lidé v Trumanově štábu. „Především prezident Eisenhower, který tenkrát velel spojeneckým vojskům v Evropě,“ dodal novinář.
„Je pravda, že Japonsko mělo řadu fanatických a ke všemu odhodlaných vojáků, ale pokud existovala nabídka na dohodu a kapitulaci, a ta existovala, jak potvrzuje i historický mainstream, tak nebyla ze strany Spojených států využita,“ kritizoval tragické rozhodnutí USA Daniel Veselý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka