Navrátit pražské Rudolfinum německému umění. Reportáž z přestavby budovy okupační správou

Místo hudby se tu ozývala kakofonie politických bojů. Touto větou okomentoval německý rozhlasový reportér minulost pražské budovy pojmenované po rakouském korunním princi Rudolfovi. 

Rudolfinum skutečně bylo projektované jako víceúčelová budova s koncertním sálem a výstavními prostorami. Stavbu iniciovala a platila v roce 1825 založená Böhmische Sparkasse neboli Česká spořitelna a čistě německá porota vybrala paradoxně projekt dvou českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze. Oba byli mimo jiné architekty Národního divadla.

Stavba byla slavnostně otevřena v únoru 1885 a umění sloužila až do konce habsburské monarchie. Po vzniku Československa se stala sídlem parlamentu, tedy Národního shromáždění. Ale už za druhé republiky parlament zanikl a německá správa si dala za úkol opět vrátit Rudolfinu jeho původní účel.

Ten už mu pak zůstal i po druhé světové válce. V rozhlasovém archivu se k této přestavbě dochoval úryvek reportáže. S historikem Milošem Hořejšem z Národního technického muzea natáčela Veronika Kindlová.

Spustit audio

Související