Naše chytrá karanténa respektuje GDPR, vyžadujeme souhlas a všechno hned mažeme, ujišťuje expert

30. březen 2020

Chytrá neboli inteligentní karanténa sází na vyhodnocování pohybu pacientů s koronavirem. S pomocí dat z mobilu nakaženého a elektronických map vzniká přehled, kde se pacient zdržoval. Systém začíná testovat Jihomoravský kraj, ale pokud uspěje, mohl by se rozšířit do celé republiky.

„Systém máme nasazený v ostrém provozu od 20. března... V zásadě funguje bez problémů a sbíráme dostatek dat,“ říká na Plusu Ondřej Tomas z firmy CleverMaps, která se podílí na projektu chytré karantény.

Čtěte také

Vše začíná u databáze nakažených osob. „Dáme člověku možnost si vzpomenout, kde všude byl. Normální člověk si pamatuje třeba den zpátky, ale my potřebujeme jít do historie až 20 dnů, podle toho, kdy byl proveden test.“

„Člověku proto nabídneme, že se použije tzv. vzpomínková mapa. A na to, aby se mohla promítnout, potřebujeme jeho souhlas s použitím osobních dat.“

Náš systém je asi nejpodobnější tomu jihokorejskému, který se zdá být nejúčinnější. Zásadní rozdíl je v tom, že náš model respektuje pravidla GDPR, vyžadujeme souhlas uživatele s využitím dat, a pak je okamžitě mažeme... Izraelský, jihokorejský nebo singapurský model pracuje s vynuceně dodanými daty od operátorů, bank a nikoho se na nic neptá.
Ondřej Tomas

Bezpečnost soukromých dat je zajišťována několika kontrolními mechanismy. „Vedeme auditovou stopu v systému, takže vidíme všechno, co se s daty dělo, kdo na ně sáhl a co s nimi provedl. Také operátor, který volá konkrétnímu nakaženému, si nemůže vybírat číslo, kterému volá.“

Hned po ukončení hovoru se veškerá data ze systému smažou a nejsou dále přístupná. „Takže vzpomínková mapa vlastně okamžitě zaniká. Zároveň na fungování celého systému dohlíží auditorská společnost, která vše průběžně monitoruje a vydává kontrolní zprávy.“

„Náklady na vybudování a provoz sítě spočítané nemáme. Vrhli jsme se do toho jako spolek dobrovolníků, IT firem a dalších, kteří společně systém vybudovali a nabídli ho státu. V tuto chvíli veškeré náklady nesou jednotlivé firmy a sdružení COVID19CZ,“ dodává Ondřej Tomas z firmy CleverMaps.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.