Naše chytrá karanténa respektuje GDPR, vyžadujeme souhlas a všechno hned mažeme, ujišťuje expert
Chytrá neboli inteligentní karanténa sází na vyhodnocování pohybu pacientů s koronavirem. S pomocí dat z mobilu nakaženého a elektronických map vzniká přehled, kde se pacient zdržoval. Systém začíná testovat Jihomoravský kraj, ale pokud uspěje, mohl by se rozšířit do celé republiky.
„Systém máme nasazený v ostrém provozu od 20. března... V zásadě funguje bez problémů a sbíráme dostatek dat,“ říká na Plusu Ondřej Tomas z firmy CleverMaps, která se podílí na projektu chytré karantény.
Čtěte také
Vše začíná u databáze nakažených osob. „Dáme člověku možnost si vzpomenout, kde všude byl. Normální člověk si pamatuje třeba den zpátky, ale my potřebujeme jít do historie až 20 dnů, podle toho, kdy byl proveden test.“
„Člověku proto nabídneme, že se použije tzv. vzpomínková mapa. A na to, aby se mohla promítnout, potřebujeme jeho souhlas s použitím osobních dat.“
Náš systém je asi nejpodobnější tomu jihokorejskému, který se zdá být nejúčinnější. Zásadní rozdíl je v tom, že náš model respektuje pravidla GDPR, vyžadujeme souhlas uživatele s využitím dat, a pak je okamžitě mažeme... Izraelský, jihokorejský nebo singapurský model pracuje s vynuceně dodanými daty od operátorů, bank a nikoho se na nic neptá.
Ondřej Tomas
Bezpečnost soukromých dat je zajišťována několika kontrolními mechanismy. „Vedeme auditovou stopu v systému, takže vidíme všechno, co se s daty dělo, kdo na ně sáhl a co s nimi provedl. Také operátor, který volá konkrétnímu nakaženému, si nemůže vybírat číslo, kterému volá.“
Hned po ukončení hovoru se veškerá data ze systému smažou a nejsou dále přístupná. „Takže vzpomínková mapa vlastně okamžitě zaniká. Zároveň na fungování celého systému dohlíží auditorská společnost, která vše průběžně monitoruje a vydává kontrolní zprávy.“
„Náklady na vybudování a provoz sítě spočítané nemáme. Vrhli jsme se do toho jako spolek dobrovolníků, IT firem a dalších, kteří společně systém vybudovali a nabídli ho státu. V tuto chvíli veškeré náklady nesou jednotlivé firmy a sdružení COVID19CZ,“ dodává Ondřej Tomas z firmy CleverMaps.
Související
-
Otevřené automyčky, inteligentní karanténa. Jak se mění mimořádná opatření vlády?
Zámečnictví, opravny domácích spotřebičů nebo myčky aut mohou mít od pátečních šesti hodin ráno znovu otevřeno.
-
Nový Marhsallův plán na obnovu po pandemii? Není odkud brát, problém budou mít všichni, míní ekonom
Evropa potřebuje plán na oživení ekonomiky, až skončí pandemie nemoci COVID-19, věří předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Jak by mohl vypadat?
-
Virus propagandy? The Insider se ptá: Je zrušení sankcí hlavním cílem Kremlu i důvod pomoci Italům?
Ruská státní média podle komentáře nabízejí nepříliš optimistický obraz blízké budoucnosti, ve které světovou ekonomiku v důsledku řádění viru nevyhnutelně čeká krize.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.