Místa destrukce aneb Jak 2. světová válka změnila podobu Prahy?

10. květen 2025

Varšava srovnaná se zemí, Paříž a Londýn bombardované. Konec 2. světové války nepřinesl jen úlevu, ale i počítání ztát. Praha byla dlouho uchráněná. Přesto se na její podobě podepsaly především dvě události – bombardování v únoru 1945 a květnové povstání. Která místa se tak proměnila? Která zmizela nadobro?

14. února 1945 se nad Prahou objevily americké a britské bombardéry. Spojenecké letouny zasypaly město bombami od Radlic, přes Nové město až k Žižkovu.

Čtěte také

O život přišlo více než 700 lidí. Desítky domů byly zničeny a další stovky poškozeny. Z části vyhořela i Vinohradská synagoga – jedna z největších synagog v Evropě.

Navrhl ji vídeňský architekt Wilhelm Stiassny, který se specializoval právě na stavby synagog a jenom na našem území jich postavil několik,“ popisuje historik architektury Zdeněk Lukeš.

„Bohužel, většina synagog vzala za své během války. A tato synagoga na Vinohradech byla podobně veliká jako kostel svaté Ludmily. Měla dvě výrazné věže a mezi nimi krásné kruhové okno s motivem Davidovy hvězdy.“

Během bojů byla vážně poškozena Staroměstská radnice

I proto se jí přezdívalo Vinohradský templ. Paradoxem je, že synagogu nezničili Němci, ale právě spojenecké bomby.

„Po válce se uvažovalo o tom, že by se mohla opravit, ale využít k nějakému jinému účelu. To byl osud ostatně většiny synagog i v Praze,“ upozorňuje Zdeněk Lukeš. Jakékoliv možné úvahy o záchraně synagogy nadobro přerušil komunistický převrat. V červnu 1951 byla vyhozena do povětří.

Boje Pražského povstání

Co se naopak podařilo po válce obnovit do původní podoby, byly domy v ulici Družstevní ochoz v Nuslích.

Čtěte také

„V době první republiky bylo velmi rozšířené družstevnictví, které umožňovalo i nepříliš majetným příslušníkům středních vrstev si pořizovat vlastní bydlení. Tak vznikla třeba celá čtvrt Spořilov a právě tady v Družstevním ochozu působilo několik bytových družstev, které zde vybudovaly celou čtvrt,“ vysvětluje historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.

Během květnového povstání se na nedalekém náměstí Hrdinů odehrály jedny z nejtvrdších bojů.

Bojovníci o rozhlas v Balbínově ulici 5. května 1945

„Z taktického hlediska blokoval tento prostor kolem Družstevního ochozu postup z pankrácké pláně, do Nuslí přes Jezerku a tak se stal také terčem útoku jednotek SS,“ říká Tomáš Jakl.

Civilnímu obyvatelstvu se podařilo včas domovy opustit, domy ale z větší části vyhořely. „Zničeny byly střešní konstrukce a okna, ale protože se jednalo o domy, které byly tehdy relativně nové a byly postavené bytelně, tak se je podařilo obnovit do původní podoby.“

Na jakých dalších domech a památkách zanechalo svoje otisky spojenecké bombardování a Pražské povstání? Víc uslyšíte ve speciálním cyklu Téma Plus věnovaného konci 2. světové války. Místy destrukce provází Lucie Korcová.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.