Ministerstvo chce brát peníze malým farmářům a dát je agroholdingům, zní od soukromých zemědělců

7. leden 2022

Dotační kyvadlo je na straně velkých podniků a je třeba jej vrátit zpět, tvrdí ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). „Je to dobře. Jen nevíme rozsah změn, které ministerstvo připravuje,“ upřesňuje místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl. Předseda Zemědělského svazu a viceprezident Agrární komory Martin Pýcha změny odmítá, svazy proto plánují ústavní žalobu a deonstrace.

Pýcha kritizuje, že rok a půl se diskutoval národní strategický plán pro české zemědělství a všichni měli možnost uplatnit své návrhy a vyjádřit se. „Ale současné změny se připravují utajeně, nikdo s námi nejedná a to se nám nelíbí.“

Čtěte také

Zástupce soukromých zemědělců Štefl vysvětluje, že finanční dopady ministerstvo zveřejnilo až v závěru listopadu. „V Česku jsou menší zemědělské podniky podporovány o 20 procent méně. Čekali jsme, že se ve strategickém plánu toto narovná, ale ne že se nám ještě ubere tisíc korun z hektaru.“ 

K celkovému vyznění strategického plánu dodává: To není správné a poškozuje to všechny zemědělce s půdou až do 1500 hektarů.“

Menší zemědělské podniky podporovány o 20 procent méně. Čekali jsme, že se to narovná, ale ne že se nám ještě ubere tisíc korun z hektaru.
Jan Štefl

Se zněním plánu, který připravovalo ministerstvo Miroslava Tomana (ČSSD), nejsou spokojení ani velcí zemědělci. „Teď probíhají neoficiální jednání, budou o tom rozhodovat šéfové politických stran. K jednáním není přizván ani ministr zemědělství. To se nám nelíbí,“ upozorňuje Pýcha a dodává:

Čtěte také

„Chceme mít právo se vyjádřit a upozornit vládu, že k nám proniknuvší navrhovaná řešení budou mít velmi vážné dopady do produkce potravin, živočišné výroby a komodit jako brambory, cukrovka a chmel.“

Spolu s Pýchou se problémů prý obává i 28 organizací včetně potravinářských: „Bojí se, že přijdou o suroviny a budou muset zavírat provozy.“ Ministr Nekula podle něj chce zavést redistributivní platbu a zastropování plateb s minimálním odpočtem mzdových nákladů.

Pýcha: Ne podpora velkých, ale citlivých komodit 

Zástupce soukromých zemědělců Štefl upozorňuje, že plán chce všem zemědělcům v prvním pilíři nejprve ze všech přímých plateb sebrat až 1800 korun na hektar. „Ty peníze se přesouvají do druhého pilíře, hlavně do chovu prasat, drůbeže a dojného skotu. A to je převážně doména agroholdingů.“

Čtěte také

„Oproti roku 2013 menší zemědělci dostávali na hektar dotace o 2000 korun vyšší. To se změnilo a velké podniky naopak berou provozní dotace o 2000 korun větší. A to není správné, je třeba to aspoň narovnat zavedením 30procentní redistribucí. Ale ne tak, jak navrhuje Agrární komora, tedy sebrat tisícovku všem a poslat to jinam,“ žádá Štefl.

Viceprezident Agrární komory ale popírá, že by se jakékoliv peníze někomu braly. „To, co pan Štefl říká, je demagogie. Žádná speciální podpora pro velké zemědělské podniky tu neexistuje. Jsou tu peníze na podporu citlivých komodit, podpora produkce některých rostlinných a živočišných výrob a třeba welfare chovu zvířat.“

Jsou tu peníze na podporu citlivých komodit, podpora produkce některých rostlinných a živočišných výrob a třeba welfare chovu zvířat.
Martin Pýcha

„Pan Štefl tak vlastně tvrdí, že malí zemědělci točí jen tři základní komodity, obiloviny, kukuřici a řepku a nedělají citlivé komodity, takže podpory nemohou dostávat. Jestli nám je vláda sebere, tak tyto komodity nebudeme schopni držet,“ tvrdí Pýcha a přisazuje:

Martin Pýcha

Nová vláda nás teď chce potrestat, peníze dát malým zemědělcům za nic. Nebudou muset dělat tuto zvláštní produkci. Jen za to, že jsou malí, dostanou peníze navíc. To bude znamenat, že se budou likvidovat některé sektory, třeba produkce prasata, drůbeže, dojnic, cukrovka,“ varuje Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu a viceprezident Agrární komory Martin Pýcha.

Je drzost říkat, že malí zemědělci točí jen tři základní komodity. Já jsem také menší zemědělec a chováme dobytek, pěstujeme kmín a další.
Jan Štefl

Štefl ale označuje Pýchova tvrzení za fabulace. „Je drzost říkat, že malí zemědělci točí jen tři základní komodity. Já jsem také menší zemědělec a chováme dobytek, pěstujeme kmín a další věci. Hlavně nestrašme se tím, že by malí zemědělci najednou dostali nějaké závratné peníze.“

Čtěte také

„Podle tohoto návrhu by podnik se 100 hektary navíc dostal pouze 15 tisíc korun, naprosto směšnou částku. Podniku s tisícem hektarů by se dokonce snížily platby o 1,37 milionu korun,“ tvrdí místopředseda Asociace soukromého zemědělství Jan Štefl a ujišťuje:

Pokud se ale udělá náš návrh, tedy vrátí se ukradená tisícovka a udělá se 30procentní redistribuce, promítne se to i do podpory citlivých komodit.“

Poslechněte si celou debatu, moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související