Foltýnův „stratkom“ zrušíme, plánuje po volbách Vondráček. Exner namítá: Pomáhá hájit suverenitu

19. květen 2025

Pokud by hnutí ANO vyhrálo volby, zrušilo by post vládního koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna i jeho tým. „Takzvaný stratkom polarizuje společnost. Dobrý premiér má komunikovat sám,“ je přesvědčený poslanec a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. „Jsme v hybridní válce s Ruskem. Stratkom pomáhá hájit naši suverenitu,“ oponuje pro pořad Pro a proti Českého rozhlasu Plus místopředseda bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny Martin Exner (STAN).

Otakar Foltýn byl na post koordinátora strategické komunikace při Úřadu vlády jmenován loni v květnu, vláda nedávno jeho angažmá prodloužila. Jste s takzvaným stratkomem a jeho fungováním spokojeni, anebo je opodstatněné chtít ho zrušit?

Exner: Já spokojen nejsem. Potřeboval bych podstatně větší aktivitu a myslím si, že ten tým je poddimenzovaný jak personálně, tak finančně. V situaci, kdy jsme v hybridní válce s Ruskem, je potřeba masivněji budovat důvěru občanů ve stát.

Čtěte také

Když si vezmeme poučení třeba z Velké Británie, Finska, pobaltských států nebo jiných zemí, tak tam jsou tyto týmy podstatně větší a mají o řád větší rozpočet.

Vondráček: Pan Foltýn ukázal, že není osobnostně vhodný člověk na to, aby vedl komunikaci. Společnost spíš rozděluje, než spojuje. Podle průzkumu agentury STEM se 54 procent lidí obává více zásahu do voleb ze strany současné vlády než zahraniční moci. A to je vizitka, jak tato vláda komunikuje.

Dobrý premiér i dobrý ministr má komunikovat sám, je to jeho práce. Neumím si představit, že bychom tento útvar používali, kdybychom vyhráli volby. Jestli chcete bránit demokracii a svobodu projevu, tak nemůžete začít tím, že ji v podstatě ničíte. To je chybná myšlenka hned na začátku a pak už to ničím nenapravíte.

Ostré výroky

Pan Foltýn vadí některým kritikům, ale jiní zase říkají, že mluví jasně a pojmenovává fakticky hybridní hrozby. Nepotřebujeme právě teď někoho takového?

Vondráček: Mluví jasně v rámci poměrně vyhraněného názorového proudu, a tím pádem mluví spíše pro určitou část veřejnosti. Svými výroky v podstatě označil skupinu, kolem které musíme vykopávat co nejhlubší příkopy. (Loni v létě na festivalu ve Slavonicích Foltýn označil necelých 5 procent Čechů za „zombíky v informační válce“, kolem kterých je třeba vykopat příkop. Jsou to podle něj například příznivci režimu Vladimira Putina, pozn. red.)

Jenže když to uděláte, tak ztrácíte možnost s těmi lidmi komunikovat, což on má dělat. Ne na ně názorově působit a ovlivňovat je.

Čtěte také

Exner: Nemůžeme vést dialog s někým, kdo nás chce zničit, to je absolutní nesmysl. Z pohledu ruských kolaborantů a Ruska žádný dialog není. Jde o to, jestli nás zničí, anebo uhájíme svoji suverenitu.

Já za panem Foltýnem stojím. Tak expresivní výrazy bych nepoužíval, ale chápu, že atmosféra hudebního festivalu je něco jiného než třeba řeči ve Sněmovně. Myslím, že na festivalu je to snesitelné.

Úkolovali byste stratkom jinak? Jak?

Vondráček: Pojetí strategické komunikace je nyní militantní. Četl jsem, že něco podobného zkoušeli také ve Velké Británii a nedopadlo to vůbec dobře.

Proti hybridním hrozbám máme úřad. Každý ministr má tiskové oddělení, Úřad vlády má tiskové oddělení a především je to o těch politicích.

Čtěte také

Důležité je vysvětlovat, být autentický a komunikovat s občany. Ne mít propagandistické centrum, které je provládní a je to cítit. Veřejně (stratkom, pozn. red.) deklaruje, že nechce být stranický, ale to se nepovedlo.

Exner: Já bych na stratkom dával podstatně více peněz a podstatně větší tým a poučil bych se ze západních zemí, které to dělají dobře.

Pan Vondráček řekl, že stratkom dělá provládní propagandu, ale tato vláda je pro NATO, pro podporu Ukrajiny, pro Evropskou unii.

Kdy naposledy například Andrej Babiš řekl něco pozitivního o Unii? Já si nic takového nepamatuji. Hnutí ANO se pohybuje na hraně demokratických hodnot, a právě proto stratkom napadá.

Více podrobností se dozvíte v záznamu celé diskuse. Moderuje Lucie Vopálenská.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.