Konec pesticidů na dohled? Ekologové vyzývají Evropskou unii k záchraně hmyzu i malých farmářů
„Pesticidy jsou symbol celého průmyslového zemědělství. Nejsou jediným problémem, ale způsob hospodaření ve velkém je právě na pesticidech hodně závislý,“ tvrdí expert na zemědělství Hnutí Duha Martin Rexa. Aby změnila svůj přístup k zemědělské politice, vyzývá Evropskou unii iniciativa evropských ekologických organizací. Žádají větší podporu ekofarmářů, biodiverzity a omezení používání syntetických pesticidů.
Rexa uznává, že omezení pesticidů a proměna hospodaření jsou provázané oblasti. „Pesticidy jsou také rizikové, mají prokázaný negativní vliv na biodiverzitu. Zároveň je v nadlimitním množství nacházíme ve vodách,“ vysvětluje.
Čtěte také
Ekologové si přeji postupné omezování syntetických pesticidů a do roku 2035 jejich úplný zákaz.
Škodlivé dopady na život v zemědělské krajině potvrzuje i ekolog a entomolog Lukáš Čížek z Biologického centra Akademie věd. „I v malých koncentracích to ty zvířata velmi ovlivňuje. Pro ně je to nervový jed. Včely jsou pak zmatené a nemohou fungovat tak, aby přežily,“ přibližuje.
Trend zvětšování farem
Vedle omezení užívání pesticidů aktivisté požadují také obnovu krajiny, jejíž podoba je zejména v Česku kvůli kolektivizaci velmi vzdálená od toho, jak vypadala například před sto lety. Chybí v ní remízky, podmáčené plochy, louky ležící ladem nebo tůně, ve kterých by se mohly vyvíjet hmyzí larvy.
Čtěte také
„V zemích, ve kterých kolektivizace neproběhla, ale může být trend dnes v něčem podobný. Zvětšují se tam farmy a dotace mohly mít dříve i vliv na odstraňování některých krajinných prvků,“ upozorňuje Rexa.
Výzvu Zachraňme včely a farmáře už podepsal více než milion lidí, požadavky by se tedy měla zabývat Evropská komise a následně i parlament. Cílem je přimět Evropskou unii i k úpravě dotační politiky. Aktivisté totiž nechtějí farmářům zakazovat nebo přikazovat, ale spíš pomoci vytvořit nástroje, které je budou motivovat k šetrnému hospodaření.
Jak má budoucnost zemědělství vypadat? Poslechněte si Naturu Ondřeje Nováka.
Související
-
V půdě je dnes vyšší množství pesticidů než před rokem 1989, upozorňuje hydrogeolog Datel
Podle hydrogeologa Josefa Datla patří Česko mezi evropské státy, kde zatím nejsou problémy s vodními zdroji. Neplatí to ale v celé zemi, upozorňuje.
-
Pokud se má očištění vody od pesticidů nechat na přírodě, potrvá to léta, varuje odborník
Pesticidy zůstávají ve vodě roky. Jak přesně chemické látky a jejich kombinace působí na lidské zdraví z dlouhodobého hlediska, se přesně neví.
-
Český les je poušť jako pole. Aplikujeme tam pesticidy, které v jiné krajině nechceme, říká biolog
„Naše lesy, tak jak je máme nastavené mimo chráněná území, jsou v podstatě pole na dřevo,“ říká Vladimír Hula z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.