Praha je v oblasti biodiverzity unikát. V žádné jiné metropoli světa nenajdete sady a pastviny plné ovcí
Živá a čistá příroda uprostřed Prahy? Možná se vám to zdá jako protimluv, ale není – pokud hledáte louky plné kvetoucích trav, pastviny s ovcemi, kozami a kravami, sady plné třešní, hrušní a jabloní, políčka plná bylin, čisté rybníky a pestré lesy, najdete je právě v našem hlavním městě.
Praha je totiž stran biodiverzity v evropském a světovém kontextu zcela výjimečná: v jejím katastru je 93 maloplošných zvlášť chráněných území a odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy, který pečuje nejen o ně, ale i o veškeré sady, pole, louky, rybníky a lesy v jeho vlastnictví.
Na některá z těchto míst se s Naturou a s Jiřím Romem z odboru ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy vypravila Markéta Ševčíková.
Související
-
Praha a stromy. Proč některá stromořadí mizí a čím jsou nahrazována?
Hlavní města ve většině zemí Evropy se pomalu stávají neobyvatelnými: potýkají se s narůstajícím prachem, hlukem a exhalacemi.
-
Jak čelit extrémním vedrům ve městech? Ulice zahřívají i parkující auta a výpusti klimatizací
Globální změna klimatu přináší extrémní výkyvy počasí, které budou čím dál výraznější, a chceme-li přežít, musíme se přizpůsobit neboli adaptovat.
-
Centra velkých měst budou v letních vedrech k nepřežití a ochladit je nepůjde, varuje odborník
Z globálního hlediska patříme k zemím žijícím ve vodním blahobytu. Proto si většina lidí ani nevšimla, že je 22. března Světový den vody.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.