Jak čelit extrémním vedrům ve městech? Ulice zahřívají i parkující auta, výpusti klimatizací a tmavé střešní krytiny
Globální změna klimatu přináší extrémní výkyvy počasí, které budou čím dál výraznější, a chceme-li přežít, musíme se přizpůsobit neboli adaptovat. Jenže to, že si upravíme vlastní dům nebo byt, nestačí, musíme změnit i prostředí kolem sebe, své město, krajinu, ve které žijeme, i svá pracoviště. Proto ekologická Nadace Partnerství už popáté vyhlásila soutěž Adapterra Awards.
Hlásí se do ní projekty, které zvýší naši odolnost vůči vlnám veder, suchu, vichřicím nebo bleskovým povodním. Letos se jich přihlásilo z celé republiky 115 a tento týden vybrala porota 21 finalistů. Vítězové budou známi až na podzim, ale celá soutěž slouží už teď jako databáze nápadů, inspirace a kontaktů pro každého, kdo má o adaptační opatření zájem.
Jak přežít v budoucnu na naší změněné planetě? A jak se ve velkoměstech vyhnout letním vedrům, proč mají zásadní roli pasáže a vnitrobloky, co je zásadní při tvorbě dětských hřišť, jak důležité jsou materiály i barvy povrchových a střešních krytin? O kolik stupňů zvýší teplotu v ulici parkující auta a výpusti klimatizací? Zvítězí v budoucnu moderní technologie, nebo návrat ke kořenům? A jak docílit toho, aby adaptační opatření byla jak ekologická, tak ekonomická?
O tom Natura se zástupci ekologické Nadace Partnerství Andreou Křivánkovou a Martinem Anderem, Michaelem Hoškem z Integra Consulting a Miroslavem Lopourem z Deloitte. Připravila Markéta Ševčíková.
Související
-
Meteorolog Žák: Rychlost globálního oteplování je alarmující. Červenec bude nejteplejší v historii
Oteplování se přitom netýká jen vzduchu a pevniny, ale i moří a oceánů, kde je teplota vody letos nejvyšší v historii pozorování. I to má své důsledky.
-
Centra velkých měst budou v letních vedrech k nepřežití a ochladit je nepůjde, varuje odborník
Z globálního hlediska patříme k zemím žijícím ve vodním blahobytu. Proto si většina lidí ani nevšimla, že je 22. března Světový den vody.
-
Zapomeňte na čtvero ročních období, připravte se na dvě, nabádá klimatolog Farda
Dlouhá období sucha a v létě vlny veder prokládané epizodami náhlých a prudkých ochlazení. Mírné zimy bez sněhu, připomínající táhlý podzim.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.