Vlci a jejich budoucnost u nás
Po stopách vlků se vypravil ekologický magazín Natura. Už proto, že se o ně při nedávných cestách v regionech zajímal i prezident Petr Pavel a vyzval k zajištění rovnováhy mezi zájmy chovatelů a počtem vlků. Po tom, jaká je budoucnost těchto velkých šelem v naší krajině, na Šumavě pátrala Markéta Ševčíková.
Související
-
Do vlčích teritorií se zoologem Kutalem
Vlk provází člověka dějinami a na všech kontinentech. Když severský bůh Ódin seděl na trůnu v paláci Walhaly, u jeho nohou polehávali dva vlci.
-
Bold jedinec je „ofrklý“ vlk, nemá strach z člověka a loví ovce, popisuje zoolog Safari parku
„Vidět vlka je velká vzácnost. Je velice chytrý, teritoriální a plachý,“ říká zoologický ředitel Safari parku Jaroslav Haimy Hyjánek.
-
Vlkům se letos na území Česka dařilo. Zasahovalo sem 24 vlčích teritorií
Nejčastěji se do Čech vlci dostávají ze středoevropské nížinné populace, jejíž centrum je v západním Polsku a v Německu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.