Michal I. – král s korunou, ale bez království aneb Monarchie s komunistickým premiérem
Byl to unikát: monarchie s komunistickým premiérem. Tohle prazvláštní soužití praktikovali po konci druhé světové války v Rumunsku. Premiérem byl Petru Groza, předseda levicové strany Fronta oráčů – a rumunským králem mladý Michal I.
Důležité je vědět, že král samotného Grozu jmenoval předsedou rumunské rady ministrů nikoli ze sympatií s komunistickými myšlenkami. Ale po enormním nátlaku sovětského pověřence pro Rumunsko Andreje Vyšinského, neblaze známého prokurátora z předválečných stalinských monstrprocesů.
Vyšinský to provedl typicky sovětskou formou „vyjednávání“. Dal králi Michalovi dvě hodiny a pět minut na rozmyšlenou, aby si „vybral“ nového předsedu vlády, pokud nechce „ohrozit existenci nezávislého rumunského státu“.
Zároveň jej upozornil, že sestavením nové vlády musí pověřit Grozu, jediného kandidáta přijatelného pro sovětskou vládu. Psal se únor 1945 a Rumunsko začalo naplno chápat realitu života v zemi, obsazené Rudou armádou.
Neudělat nic by bylo horší
Když král Michal I. koncem roku 2017 zemřel, bylo mu požehnaných 96 let. Na pomyslném rumunském trůnu seděl všeho všudy deset let, z toho první tři roky (1927−1930) v době, kdy si jeho vrstevníci ještě hráli: bylo mu šest, když se stal formální hlavou království, protože jeho otec dal místo panovnickým povinnostem přednost záletům s milenkou.
Korunován byl v září 1940, v době, kdy v Rumunsku vládl proněmecky orientovaný diktátor Ion Antonescu, projevující velké sympatie k myšlenkám nacionálního socialismu. Poddaní krále Michala tak bojovali na straně hitlerovského Německa a podíleli se i na invazi do Sovětského svazu. Když se po letech situace obrátila, král Michal – bylo mu tehdy třiadvacet – nechal 60letého diktátora Antonesca ve své kanceláři zatknout.
„Bylo mi jasné, že mi jde o život. Věděl jsem, že Antonescu má lidi všude, i v královském paláci. A německá vojska stále byla na území mé země. Ale zvažoval jsem rizika a vyšlo mi, že neudělat nic by bylo horší,“ vzpomínal král Michal v roce 2005 v rozhovoru pro MF Dnes.
Král, kterého politici nevítali
Rumunsko se poté přidalo na stranu spojenců a rumunští vojáci se v rámci válečných operací podíleli i na osvobození části Hané a Vysočiny. Je neuvěřitelné, že se na ně neustále zapomíná, přestože jich v Čechách a na Moravě padlo na šedesát tisíc.
Někteří historikové se přiklánějí k úvaze, že Michalovo rozhodné vystoupení proti Antonescovi zkrátilo válku v Evropě o půl roku. Králi Michalovi to bylo málo platné: Rumunsku nebyl po válce přiznán statut spojence, země se dostala pod sovětský vliv, král Michal 30. prosince 1947 pod nátlakem komunistů podepsal abdikaci a 3. ledna 1948 odjel do exilu – i s královskou korunou.
Do Rumunska se podíval až v 90. letech, zpočátku nevítán postkomunistickou reprezentací, nakonec ale národem přijat jako nezpochybnitelná autorita, kterou dotvrzoval i jeho aristokratický vzhled a vystupování. Jak se do jeho života promítlo složité dvacáté století, nad tím se v pořadu Portréty zamýšlí historik Jan Adamec.
Reprízu pořadu Davida Hertla si poslechněte v audiozáznamu.
Související
-
Jean Henri Dunant. Zakladatel Červeného kříže, který žil jako bezdomovec
Rozvážný muž činu a romantický nadšenec, prozřetelný organizátor i naivní optimista. To vše spojoval člověk, z jehož popudu vznikl Mezinárodní červený kříž.
-
Elo Havetta. Talentovaný filmař, kterého zabila normalizace
V pondělí 3. února 1975 si Husák prohlédl nový obchodní dům Kotva v Praze a noviny psaly o Slovenském festivalu politické písně. Toho dne také zemřel režisér Elo Havetta.
-
Maršál Koněv: Slavný osvoboditel, nebo muž na špinavou práci?
Osvoboditel Prahy, okupant Berlína, kat maďarského protikomunistického povstání. To vše v jedné osobě spojuje sovětský maršál Ivan Stěpanovič Koněv. (Vysíláme v repríze.)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.