Matka národa Winnie Mandelová byla oporou manželovi, ale i odsouzenou únoskyní, míní historik
Víc než 30 let byla oporou svému vězněnému manželovi Nelsonu Mandelovi. Sama také bojovala proti apartheidu v Jihoafrické republice. Taky se Winnie stala jednou z vedoucích osobností Afrického národního kongresu. V roce 1991 však byla odsouzena za únos 14letého chlapce, kterého pak její bodyguardi zabili. Přesto Winnie Mandelovou dodnes mnozí Jihoafričané uctívají jako matku národa.
Podle Ondřeje Horkého-Hlucháně z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze měla na mobilizaci jihoafrické společnosti možná ještě větší vliv než její manžel Nelson: „Zatímco Nelson Mandela byl ve vězení, začala být Winnie velmi aktivní v rámci Afrického národního kongresu. A jako aktivistka byla skutečně trestaná. Rok a půl strávila na samotce ve vězení a přes deset let byla ve vyhnanství na venkově. Takže skutečně trpěla policejní represí.“
Čtěte také
Právě tím si Winnie vydobyla obrovské renomé. Historici dnes stále víc zdůrazňují roli žen v boji proti apartheidu. Jihoafričané je nazývají matkami národa a manželka Nelsona Mandely byla jednou z nich.
Koncem 80. let minulého století však Winnie Mandela svého postavení zneužila. Veřejně podpořila používání tzv. náhrdelníků, tedy pneumatik s benzínem, které sloužily k upalování lidí podezřelých ze spolupráce s policií a s režimem apartheidu.
Sama se zapojila do únosu
V roce 1988 se zapojila do únosu 14letého aktivisty Stompie Moeketsiho. Bodyguardi Winnie Mandelové chlapce zabili a ona sama byla v roce 1991 odsouzena za jeho únos. Vězení jí bylo nakonec změněno na podmíněný trest.
Podle Ondřeje Horkého-Hlucháně ale ani tato kauza, kterou ochránci lidských práv na celém světě odsoudili, postavení Winnie Mandelové v JAR příliš neohrozila. Až do konce svého života zůstala poslankyní a po její smrti v roce 2018 jí byl vystrojen v podstatě státní pohřeb.
Poslechněte si celý díl série 30 let poté Mileny Štráfeldové.
- Rozhlasový dokument je jedním z nejnáročnějších žánrů. Obsahuje v sobě jak zpravodajství, tak publicistiku, slovesnou tvorbu i specifickou práci s hudebním designem. V minulém roce vzniklo v rozhlase 853 dokumentů a jejich poslech by vám zabral 23 325 minut. Podívejte se na další fakta o rozhlasu na webu nasecislahraji.cz.
Související
-
Adam Černý: Jižní Afrika se loučí s Winnie Mandelovou
Pro Jižní Afriku představovala Winnie Mandelová, která bude pohřbena tuto sobotu, dvě podoby odporu proti apartheidu, režimu, který dělil obyvatele někdejší britské...
-
Jan Jůn: Týden loučení s Mandelou spěje k vyvrcholení
Qunu, je malá vesnice jihoafrického černošského kmene Xhosa více než 800 kilometrů na jih od hlavního města Pretorie, uprostřed polí a lesů Kapské provincie. Právě ...
-
Jan Bednář: „Obr historie“ Nelson Mandela
Desetitisíce lidí, včetně světově známých celebrit a dlouhé řady státníků a politiků se dnes odpoledne sešli na sportovním stadionu v Sowetu na předměstí Johannesbu...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.