Jan Jůn: Týden loučení s Mandelou spěje k vyvrcholení

13. prosinec 2013

Qunu, je malá vesnice jihoafrického černošského kmene Xhosa více než 800 kilometrů na jih od hlavního města Pretorie, uprostřed polí a lesů Kapské provincie. Právě tam dojde v neděli k vyvrcholení týdenních vzpomínkových slavností na zemřelého bývalého prvního černošského prezidenta Jihoafrické unie Nelsona Mandelu, neboť právě tam si přál být pohřben.

Po velkolepé úterní tryzně na obrovském fotbalovém stadionu pro sto tisíc diváků na hranicích známé osady Soweto u Pretorie za účasti plejády světových státníků, o čemž jsme už referovali, následuje nyní třídenní defiláda státníků, politiků i obyčejných jihoafričanů kolem katafalku s jeho tělem v pretorijských státních komnatách Union Buildings.

Pak přijde na řadu vlastní nedělní pohřeb tohoto bojovníka proti apartheidu, dlouholetého vězně, vůdce národa, a moudrého, spravedlivého a milosrdného vítěze tohoto boje, bez špetky mstivosti či volání po odplatě. Ten po příletu rakve s vojenskými poctami a konvojem automobilů povede prezident Zuma 18 kilometrů od letiště do Mandelovy domovské vesnice. V Qunu pak začne bohoslužba, celebrovaná známým spolubojovníkem Mandely proti apartheidu, anglikánským arcibiskupem Kapského města Desmondem Tutu, v obrovském stanu vztyčeném pro vybrané pozvané státníky a politiky z celého světa.

Jejich množství bude pochopitelně představovat značné bezpečnostní opatření a logistickou výzvu pro jihoafrickou vládu, i když okolí bude takřka hermeticky uzavřeno. Má totiž jít o největší takovou koncentraci světových představitelů od pohřbu britského expremiéra Winstona Churchilla v roce 1965 a pohřbu papeže Jana Pavla II. v roce 2005, kdy se sešlo na 70 prezidentů a premiérů a 11 králů a královen.

Podobně jako na stadionu v úterý, nebudou někteří chtít sedět vedle představitelů znepřátelených zemí, nebo jiní naopak možná začnou konečně dialog. Britská média tvrdí, že televize BBC by měla asistovat jihoafrickým kolegům v přenosu z ceremonií, i když vlastní uložení do hrobu se pak bude odehrávat polosoukromě, podle zvyků kmene Xhosa. Pak už skončí týden oslav Mandelova života a pro mladé účastníky slavností i pro diváky televize a posluchače rozhlasů i příležitost být u toho, když končila první kapitola dějin svobodné jižní Afriky. Vzpomínky na Mandibu, jak jej přátelsky nazývali příslušníci kmene i přátelé, snad nyní povedou zemi dál v duchu jeho mírového odkazu.

autor: jj
Spustit audio