Máme to doma jako v Jirkových filmech. Důležité je udržet si smysl pro humor, říká o nemoci manžela Olga Menzelová
Producentka a podnikatelka Olga Menzelová je o 40 let mladší než její manžel, oscarový režisér Jiří Menzel. Poslední rok, po jeho těžké meningitidě a s každodenní domácí péčí, ji situace nutí měnit pohled na život.
„Netrpím. Není to jednoduché, ale paradoxně jsem za to svým způsobem vděčná. Naučila jsem se žít s tou situací a naše holky si díky Jirkovi vypěstovaly sociální cítění. Důležité je udržet si smysl pro humor, a to mě naučil právě Jirka.“
Čtěte také
„Vždycky říkal, že chce, aby se jeho filmy líbily jak mamince, tak tatínkovi. Jeho otec byl novinář a matka švadlena a šlo o to, aby se člověk mohl u jeho filmů a divadelních her zasmát i si zaplakat. Přesně tohle teď doma máme,“ vysvětluje.
Není, kdo by spojoval
„Co na Jirkovi obdivuji, je, že byl vždycky konstantní ve svých názorech. To se nezměnilo ani teď. I v tuto chvíli se zajímá o politické dění a s onemocněním se jeho politické preference nezměnily. Glosuje, co se kolem něho děje, a není žádné tajemství, že byl vždy věrný Karlu Schwarzenbergovi.“
Co si myslí ona sama o politické situaci? „Není tady osoba, která by spojovala. Připadá mi, že je to obrovská chyba. Dříve bylo vždy něco, co nás spojovalo. Když se přehoupneme před rok 1989, tak tu byl společný nepřítel a lidé měli pocit sounáležitosti. Ale teď nic takového necítím, společnost je rozpolcená a nemáme moc ke komu vzhlížet,“ odpovídá.
Poslechněte si, jak Olga Menzelová oslavila se svou rodinou 17. listopadu. Barboře Tachecí mimo jiné vysvětlí, jak je péče o jejího muže náročná.
Související
-
Anticharta se podepisovala a podepisuje denně, říká režisér...
Před 40 lety vyšel v stranickém listu tehdejší vládnoucí komunistické strany Rudé právo článek Ztroskotanci a samozvanci, který účtoval s Chartou 77 a jejími signat...
-
Není to věc dobra a zla, ale svědomí, hodnotí postoj spolupracovníků StB po revoluci režisér Havelka
Režisérovi Jiřímu Havelkovi bylo v době sametové revoluce devět let. ÚSTR ocenil drama Dechovka, na kterém spolupracoval, Cenou za mimořádný přínos k reflexi dějin.
-
Mám pocit opatrného optimismu. Zdá se, že nám není všechno jedno, říká scenárista Hořícího keře
Štěpán Hulík, autor úspěšných scénářů – třeba třídílného Hořícího keře i televizní minisérie Pustina, se ve svých textech velmi kriticky vyjadřuje ke stavu společnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.