Mám pocit opatrného optimismu. Zdá se, že nám není všechno jedno, říká scenárista Hořícího keře Hulík
Štěpán Hulík, autor úspěšných scénářů – třeba třídílného Hořícího keře i televizní minisérie Pustina, se ve svých textech i rozhovorech pro média téměř vždy velmi kriticky vyjadřuje ke stavu společnosti.
„Dnes mám pocit opatrného optimismu. Zdá se mi, že se to trochu zlepšuje. Nedávné demonstrace, které proběhly, ukázaly, že nám snad není úplně všechno jedno a že jsme schopni vyjít z domu. Mám pocit, že se začínáme angažovat,“ říká host Osobnosti Plus.
Čtěte také
Dodává, že i když premiér nesplnil požadavky demonstrantů, věci se přesto mění. „Politici vidí, že všechno si dovolit nemohou. Andrej Babiš sice neodvolal ministryni spravedlnosti (Marii Benešovou), ale minimálně věděl, že některé změny v justici provést nemůže, pokud by je provádět chtěl. Nechci mu podsouvat myšlenky, které třeba neměl, ale politici vidí, že jsou pod drobnohledem, a to se vždycky počítá.“
Dřívější prohřešky politických představitelů dává za vinu především občanům. „Jsou to naše volby. Myslím, že to směřuje víc na nás než na ony konkrétní jedince. Řekneme si, že premiér spolupracoval se Státní bezpečností, ale ono se přeci počítá to, co se děje dnes. Takže mu dávné křivdy odpustíme výměnou za to, že se dneska chová populisticky, hezky a dává nám ústupky,“ podotýká sarkasticky.
Čtěte také
Morální otázka
Úspěšný film Hořící keř, ke kterému Hulík napsal scénář, se úzce dotýká tématu normalizace. Sám se věnuje myšlenkám, jaký by byl v té době on sám: jestli by se podvolil a do jaké míry by odmítl kompromis a šel raději razítkovat balíky na poštu. Dnes ovšem, jak říká, je jeho morální důraz v jiném těžišti.
„Pro mě jsou dilematy finanční otázky. Dělám jednu věc tři čtyři roky a kdybych šel dělat něco, co je napsané snáze, vydělal bych peníze rychleji. Zatím si vybírám tu cestu, kdy pracuji na jedné látce několik let a ona třeba ještě ani nedopadne.“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí se scenáristou Štěpánem Hulíkem.
Související
-
Lidé nemají rádi, když se herci pouštějí do společensko-politických názorů, říká režisér Kepka
Režiséra, scenáristu, herce a prezidenta Herecké asociace Ondřeje Kepku si diváci mohou pamatovat ještě z dětských rolí. Teď točí filmový dokument.
-
Jsme rebelové bez příčiny – chceme být naštvaní, říká o stavu společnosti výtvarník Kokolia
Nadávat na něco, co nemůžeme změnit, je podle umělce Vladimíra Kokolii ztráta energie. Hledat, co změnit jde, je prý ale důležité.
-
Obecně věřím v dobro v člověku. Zajímají mě lidské osudy a vztahy, říká spisovatelka Mornštajnová
Autorka románů Hana nebo Hotýlek začala psát až po roce 1989. Na dráhu spisovatelky by se prý Alena Mornštajnová dala i v případě, že by k převratu nedošlo. (repríza)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.