Mám krásný život, stále jsem něco objevovala a objevuji, svěřuje se historička umění Irena Žantovská Murray
Historička umění, překladatelka a někdejší ředitelka Britské architektonické knihovny Královského institutu britských architektů a veškerých sbírek Královského institutu Irena Žantovská Murray tvrdí, že nejvíc nenávidí „mrtvé archivy“.
„Proto je dodnes otevírám a zabývám se jimi, protože tím, že jsem dala svým velice kvalitním kolegům určitý impulz, abychom je zveřejnili v podobě, která je přijímaná a přejímaná, tak těch pět milionů ,něčeho‘ není něco stejně důležitého. Až to všechno bude jednou celé v digitální podobě, bude to obrovský dar. Nejen pro výzkum, ale například pro porozumění architektuře,“ říká v pořadu Hovory.
Čtěte také
Starší sestra Michaela Žantovského pokračuje: „Proč je důležitý zlomek rakve slavného anglického architekta? Proč u nás najdete modely z 18. století, které se dají rozkládat jako lego? Co tyto věci znamenají a co to bylo za lidi? To mě zajímá i teď, kdy už nejsem institučně zaměstnaná, ale stále jsem ,člověk‘ Královského institutu.“
„Teď už zas pracuji na dalším velkém archivu, který má velký český obsah. Ale byl to krásný život, protože jsem v něm stále něco objevovala,“ přiznává.
Jak jí láska ke knihám, jazykům a archivům pomáhala při studiu a práci v Kanadě na přelomu 60. a 70. let? Jak významná je probíhající digitalizace archivních sbírek? Poslechněte si v Hovorech Ondřeje Konráda.
Související
-
Co mohou odhalit nově otevřené vatikánské archivy?
Diskutovat budou historik Jaroslav Šebek a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. Připravli Naděžda Hávová, Adam Šindelář a Eva Hůlková.
-
Jan Renner byl velký rakovnický patriot. Nadšený turista a muzejník za sebou zanechal hlubokou stopu
V rakovnickém Muzeu TGM najdete stopy Jana Rennera na každém kroku. Významný regionální muzejní pracovník, historik a archivář byl velkým propagátorem místních památek.
-
Když do Československa přijeli Charles s Dianou, byli obklopeni smečkou dotěrných novinářů
Mezi události roku 1991, které vyvolaly zájem československé veřejnosti, patřila květnová návštěva následníka britského trůnu Charlese a jeho tehdejší ženy princezny Diany.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.