Maláčová: Vládní důchodová reforma nic neušetří, většina lidí nad 65 let nemůže pracovat

22. duben 2024

Opoziční hnutí ANO zrušilo svou účast na schůzce se zástupci vlády kvůli penzijní reformě na Pražském hradě. ANO prohlašuje, že si vládní strana stejně prosadí svou. Podle premiéra Fialy se nejsilnější opoziční strana dohodnout nechce a nemá žádný plán reformy. „Rozumím tomu tak, že opozice nechce dělat křoví vládní koalici, která ve skutečnosti nechce diskutovat ani hledat alternativy pro své záměry,“ soudí bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM).

Reforma by podle ní měla být změnou k lepšímu či nápravou systému, což  znamená, že by lidé po celoživotní práci měli takový důchod, aby si mohli poslední roky života užít. A aby se kvůli stárnutí populace nemusel zvyšovat věk odchodu do důchodu, je třeba najít nové zdroje financování.

Čtěte také

„Když vláda říká, že není alternativy, tak je to velká manipulace, protože mě napadají minimálně tři, jak udržet důchodový systém financovatelný bez toho, aby se zvýšil věk odchodu do důchodu nad 65 let,“ tvrdí nynější expertka Českomoravské konfederace odborových svazů.

Jako trojici alternativ uvádí prorodinnou politiku a podporu ekonomiky, aby vyšší růst HDP pokryl nejhorší období demografického vývoje, popřípadě dofinancování důchodového systému z jiných zdrojů. K tomu přistoupily i mnohé západní země, které na důchody vynakládají ještě větší podíl HDP. A bude to podle Maláčové muset dělat i Česko.

Sama by zvolila kombinaci všech tří řešení. Najít by se v nich mohly i strany současné vládní koalice: KDU-ČSL v prorodinné politice, ODS v investicích do ekonomiky.

Kdo může, ať pracuje. Měli bychom motivovat k tomu, aby lidé pracovali co nejdéle, ale to tato vláda nedělá.
Jana Maláčová (SOCDEM)

Maláčová jako ministryně práce a sociálních věcí v roce 2019 podle svých slov zabránila tomu, aby se o zvyšování věkové hranice vůbec začalo diskutovat. Právě z jejích argumentů prý dnes hnutí ANO opisuje.

„V momentě, kdy většina obyvatel nebude schopná pracovat nad 65 let, tak to nemá smysl. Bude to stejně drahé, jen to zaplatíme z jiných systémů: z dávek, nemocenského pojištění nebo invalidních důchodů. Nic to neušetří, zvýší se administrativa a systém nebude fungovat,“ shrnuje s tím, že výsledkem by byl jen rozvrat a prohloubení pocitu nespravedlnosti.

Čtěte také

Kdo může, ať pracuje. Měli bychom motivovat k tomu, aby lidé pracovali co nejdéle, ale to tato vláda nedělá,“ hodnotí exministryně.

Přestože se zvyšuje věk dožití, neznamená to, že se lidé zároveň dožívají vyššího věku ve zdraví. „Moji kolegové říkali, že když se dříve jezdívalo do domovů důchodců dříve, tak tam křepčili padesátiletí senioři. Dnes jsou to lidé naprosto závislí na péči ostatních,“ zdůrazňuje.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související