Major Zeman jako hrdina nejen televizní, ale také rozhlasový

5. březen 2021

Je to pravděpodobně nejslavnější a také nejkontroverznější seriál, který tu zbyl po komunistické Československé televizi. Třicet případů majora Zemana vznikal pod přímým dohledem ministerstva vnitra a v režii Jiřího Sequense se tu před kamerou vystřídala valná většina tehdy žijících a hrajících herců; čest výjimkám.

Hlavního hrdinu – esenbáka Honzu Zemana, vždy oddaného a schopného obětovat službě čas i zdraví, hrál Vladimír Brabec.

První česká sběratelská figurka majora Zemana v Comics Pointu (Vladimír Brabec)

První díl byl uveden přednostně jako „návnada“ pro diváky v dubnu 1975.

Režisér Miroslav Macháček, který byl tehdy hospitalizován v psychiatrické léčebně, si do svého deníku napsal o Smrti u jezera: „Velké zklamání (…). Čekal jsem, že to bude lepší. Chabý příběh, slabé dialogy, šaržírující a schematičtí herci. Někteří byli špatní. I Somr – v šarži záporného hostinského, národního socialisty. Idea vyčuhuje neobratně a neomaleně ze všeho. (…) A ta Brabčákova naondulovaná paruka! Že si to nechal dát na hlavu. Vypadal nemožně nasládle a hloupě.“

Lidé majora Zemana hltali

Českoslovenští televizní diváci však byli jiného názoru; seriál se během let stal velmi oblíbeným, snad pro divácký hlad po detektivních a akcí nabitých příbězích.

03364090.jpeg

Na televizních obrazovkách se mohli v té době potkávat jen se sovětským agentem s krycím jménem Stierlitz v seriálu Sedmnáct zastavení jara (1973) nebo se Stanislavem Kolickim alias Kapitánem Klossem (Polsko, 1968-1969).

Do roku 1989 bylo Třicet případů několikrát reprízováno, po listopadu se však seriál objevoval jen sporadicky ve studentských klubech jako součást recesistických projekcí.

Mediální skandál

První porevoluční reprízu vysílala Česká televize až v roce 1999 a přestože jednotlivé „případy“ doplnila vysvětlujícími dokumenty a diskusemi, šlo v té době o značný mediální skandál.

Čtěte také

Pozdější komerční vytěžování stanicemi Prima či Barrandov už takovou mediální pozornost nezískalo.

Proč se však seriálem o pokřiveně podané historii Sboru národní bezpečnosti zabývat v rozhlase? Je to s podivem, ale rozhlasový archiv skrývá několik pozoruhodných rarit, které s případy majora Zemana úzce souvisí.

Pokud chcete vědět, jak souvisí dvě rozhlasové detektivky se Sequensovým seriálem, proč zabloudil major Zeman do seriálu Jak se máte, Vondrovi, co s tím má společného Xaver a estonský rozhlas? Poslechněte si náš pořad z cyklu Archiv Plus.

autor: Přemysl Hnilička
Spustit audio

Související