Chlapec z lidu, který byl vždy na „správné“ straně. Z případů majora Zemana se stalo paradoxní kultovní dílo
Legendární normalizační televizní seriál 30 případů majora Zemana má mnoho příznivců dodnes. Vedle recesistů jsou to i vážní fanoušci.
V širším kontextu zapadá seriál do adekvátně pojaté normalizační propagandy. Chlapec z lidu, kterému se daří stát vždy na „správné“ straně, bojuje proti bývalým příslušníkům předúnorových politických stran, církevním představitelům, protikomunistickému odboji i zahraničním nepřátelům, převážně Němcům.
Přes přímočarou politickou rovinu se seriál dokázal díky téměř absolutní absenci kvalitních detektivek prosadit. A zdomácněly i některé hlášky, jako například: „Jménem národního demokratického odboje, ke zdi!“ nebo „Votoč to do Mnichova!“
Babice i kontrarevoluční živly
Scenáristé pořadu, který mapoval třicetileté období v životě detektiva, pracovali s Československými reáliemi. Nahlíželi na ně ideologickou optikou
Čtěte také
V lince příběhu z 50. let se třeba inspirovali Babickými vraždami, které měly dohru ještě v dílu z roku 1968, kdy se Jan Zeman dokonce ocitl před soudním tribunálem. Vše ale nabralo „správný“ směr po srpnové bratrské invazi a v roce 1969 už hlavní hrdina znovu stanul v čele kriminálky.
Havel a Plastici
Například v postavě slabošského a bezcharakterního básníka Pavla Daneše je pak možné vidět inspiraci disidentem Václavem Havlem. A kultovní seriálová píseň Červy se rozlezou je bezpochyby narážkou na hudební skupinu The Plastic People of the Universe.
„Skrze lidi a události, se kterými se hlavní hrdina potkává a s nimiž svádí souboje, se nakonec podařilo zkonstruovat zcela autonomní a ve své promyšlené lživosti vcelku působivý obraz skutečnosti, tak jak měla být normalizovanými občany Československa vnímána,“ říká autor dokumentu Pavel Hlavatý.
Celou analýzu seriálu si můžete poslechnout v audiozáznamu.
Související
-
Seriál Major Zeman je klasickým příkladem socialistické propagandy. A je tady dodnes, říká historik
Autor řady knih se zabývá se studiem historie propagandy, nebo hudby. Vyučil se opravářem zemědělských strojů a byl zedníkem. Připravila Ivana Chmel Denčevová.
-
Rok 1979: Poslední klapka Třiceti případů majora Zemana. Komunistická policie měla na seriál vliv
Jen málokterý český seriál rozpoutal po listopadu 1989 tak vášnivé diskuse a vzbudil takovou vlnu rozhořčení jako 30 případů majora Zemana.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.